V saudskoarabskej Džidde má vyrásť 1000-metrová veža

Saudský miliardár, princ Al Walíd bin Talal poodhalil plány na vybudovanie najvyššej veže sveta v prímorskej Džidde na brehu Červeného mora. Stavba by mala stáť 1,2 miliardy dolárov a kontrakt na ňu získala známa firma Bin Laden Group.

Veža by mala mať cez 1000 metrov a na jej dokončenie si stavitelia vyčlenili 5 rokov. Mala by byť majstrovským kúskom pri plánovej výstavbe mesta, ktorú má pod záštitou práve saudskoarabský princ. „Postavenie tejto veže v Džidde vyšle finančný aj ekonomický odkaz, ktorý by nemal byť ignorovaný“ povedal princ reportérom. „Ukrýva v sebe správu pre svet, že my Saudi investujeme v našej krajine aj napriek tomu čo sa deje vo svete okolo nás“ pokračoval princ pričom narážal na revolúcie v niektorých arabských krajinách. 

Keď bude veža dokončená, vystrieda na prvej priečke dubajskú vežu Burj Khalifa, ktorá siaha do výšky 828 metrov. Tú postavila spoločnosť Emaar Properties a stála v prepočte 1,5 miliardy dolárov.

Vežu v saudskoarabskej Džidde, v ktorej bude luxusný hotel, apartmány aj kancelárie navrhli americkí architekti Adrian Smith a Gordon Gill. Princ Al Walíd, synovec saudského kráľa Abdulláha potvrdil, že veža bude mať cez 1000 metrov, hoci jej presná výška je stráženým tajomstvom. „Nie je to presne 1000 metrov. Je to viac a môže to byť ešte veľa metrov nad touto hranicou. Výsledné číslo je však tajomstvom a pozná ho len veľmi málo ľudí“ povedal princ.

Saudská Arábia momentálne prechádza obdobím kedy sa rozbehlo niekoľko miliardových projektov, ktoré by mali zlepšiť jej infraštruktúru. Do roku 2013 sa chystajú preinvestovať cez 400 miliárd dolárov. Džidda je druhým najväčším mestom kráľovstva a už dlhšiu dobu sa jej obyvatelia sťažovali, že ich mesto zanedbávali v porovnaní s Rijádom. Mesto utrpelo počas ničivých záplav, ktoré postihli Džiddu začiatkom roku a priniesli so sebou zničenie takmer 90% ciest a zaplavenie cez 27 000 budov. „Tento projekt pomôže Džidde a stane sa opäť pýchou saudského kráľovstva. Džidda to teraz potrebuje“ povedal princ Al Walíd.

Na konci tlačovej konferencie princ Al Walíd prezradil, že v najbližších týždňoch oznámia plány na vybudovanie obrovského stavebného projektu v Rijáde, ktorý by mal zabrať 20 miliónov štvorcových metrov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.