Festival arabské kultury bude letos online

Festival arabské kultury, tzv. Arabfest, se v Plzni představí už poosmé. Tento ročník s podtitulem #online se uskuteční ve dnech 22. března až 1. dubna v Plzni s doprovodným programem od 1. března do 30. dubna v Plzni a v Praze. Hlavním tématem letošního ročníku je vliv a vývoj sociálních sítí na Blízkém východě.

Program festivalu volně navazuje na loňské téma, kterým byla důležitost osobní zkušenosti a setkání. Nyní se přesuneme do virtuálního světa, a zažijeme tak mnohá e-setkání. Zaměříme se mimo jiné na témata nenávisti, sebeprezentace
a svobody projevu na sociálních sítích. A to všechno ve spojitosti s arabským světem,” říká o dramaturgii festivalu hlavní organizátorka Tereza Svášková.

Jako každý rok i letos nabídne festival bohatý program v podobě přednášek českých a zahraničních odborníků, debat, filmových projekcí, výstav, uměleckých workshopů i ochutnávek arabských pokrmů. Novinkou je vědomostní kvíz o arabském světě, kurz vaření egyptské kuchyně či mezinárodní soutěž pro spisovatele.

Společně s jordánskou básnířkou a zakladatelkou projektu Writers‘ Cell Ayshou
El-Shamayleh a dalšími partnery jsme vyhlásili soutěž pro české a arabské básníky, jehož cílem bylo vzájemné přiblížení obou literárních komunit,” uvádí Tereza Svášková. Aysha El-Shamayleh povede dvě přednášky: v Plzni bude hovořit o vlivu globalizace na umělecká hnutí v arabském světě, později v Goethe-Institutu v Praze návštěvníkům prozradí, jak sociální média ovlivnila kreativní práci spisovatelů
a filmařů.

Dalším významným hostem je Tariq Ramadan. Profesor Oxford University pohovoří o vlivu sociálních sítí na dynamiku společenského vývoje blízkovýchodních zemí prostřednictvím svého účtu na Facebooku.

Návštěvníci se mohou těšit také na debatu o nenávisti na sociálních sítích, které
se účastní Zbyněk Tarant z katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU a Lukáš Houdek z projektu HateFree Culture. Problematice svobody projevu a lidským právům se bude věnovat jak online přednáška kuvajtského politologa Ghanima Al-Najjara z Kuvajtské univerzity, tak i putovní výstava Linie svobody: Současná arabská karikatura. S jedním z vystavujících umělců, světoznámým súdánským karikaturistou Khaledem Albaihem, se navíc návštěvníci výstavy seznámí přes Skype. Kreativní jedinci by si neměli nechat ujít workshop tuniského umělce Inkmana, který se ve své tvorbě věnuje tzv. calligraffiti, tedy spojení street artu a arabské kaligrafie.

V rámci dílčího projektu ArabFILMfest nabídne festival promítání mezinárodně oceňovaných snímků, mezi nimi i film Clash z roku 2016, který bude v České republice uveden poprvé. Stejně tak zažijí svoji českou premiéru Tareq Jund a Nasser Salameh z Jordánska. Jejich koncert klasické arabské hudby bude vrcholem celého festivalu.

Velký sobotní program se uskuteční 1. dubna v prostorách kulturního centra Moving Station souběžně na devíti různých scénách. „Virtuálně, ale v reálném čase navštívíme vybrané arabské země, průvodci nám budou tamější obyvatelé. Zavítáme tak mimo jiné do Egypta, Maroka či Ománu. Nově uspořádáme soutěž
o nejlepší arabskou polévku, které se účastní jak kuchaři arabských ambasád, tak
i kuchaři amatérští,” popisuje sobotní program Svášková. Chybět nebudou orientální trhy, kurzy arabštiny, kaligrafie, gastronomie, animační dílna pro děti a mnoho dalšího. Tato akce se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Kuvajt.

Hlavním partnerem Arabfestu je Západočeská univerzita v Plzni.

Viac info na arabfest.cz

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.