Turecko

Základné informácie

  • Oficiálny názov: Turecká republika
  • Hlavné mesto : Ankara
  • Najväčšie mesto : Istanbul
  • Vznik Turecka : v roku 1923, po zániku Osmanskej ríše
  • Štátne zriadenie: parlamentná republika
  • Rozloha : 783 562 km2
  • Populácia : 75 mil.
  • Etnické zloženie : 75% Turci, 18 % Kurdi

Pamiatky a zaujímavosti Turecka

Najnavštevovanejším mestom Turecka ja Istanbul. Je to zároveň najväčšie mesto krajiny a bývalé centrum Osmanskej ríše.  Patri medzi niekoľko centier Blízkeho východu, ktoré musíte navštíviť. Obísť by ste v ňom nemali nádherný palác Topkapi,  ani slávny byzantský chrám Haghia Sofia, ktorý sa neskôr zmenil na mešitu a dnes funguje ako múzeum. Nevynechajte ani Modrú mešitu, Vaľký bazár a pamiatky v historickej štvrti Sultanahmet.

Krásnou kombináciou prírodného a kultúrneho dedičstva je Cappadocia. Vietoru tu vyformoval z vulkanického podložia fascinujúce tvary. Oblasť sa stala útočiskom raných kresťanov, ktorí tu vybovali jaskynné príbytky. Tie dnes slúži ako hlavná atrakcia.

Pamukkale je ďalším zaujímavým prírodným úkazom. Vápenaté vody stekajúce po kaskádovom svahu tu vytvorili biele travertínové bazény, ktoré využívali na kúpanie už starí Rimania.

Viac o zaujímavostiach

Kedy cestovať do Turecka?

Najlepší čas na dovolenku je pre cesty do Istanbulu a vnútrozemia od apríla do mája a od septembra do polky novembra.

Prímorské rezorty sú vyhľadávané na jar, v lete aj na jeseň. Ceny sú však vtedy na vrchole.

Geografia Turecka

Prevažná časť Turecka sa rozkladá v Malej Ázii – Anatólii, no malé územie zaberá aj v Európe, v časti nazývanej Trákia. Tvorí predel medzi Balkánom a Áziou, nazýva sa preto aj mostom na Blízky východ.

Zaujímavé je, že až trištvrte hraníc Turecka tvorí more, okrem toho susedí ešte s ôsmimi ďalšími krajinami.

Zo strategického hľadiska sú veľmi dôležité úžiny Bospor a Dardanely. Keďže sú to jediné miesta, ktorými sa dá dostať z Čierneho do Stredozemného mora, majú obrovský geopolitický význam.

Turecko je najväčším štátom v regióne teritoriálne aj populačne. Rozlohou 774 815 km2 je väčšie ako ktorýkoľvek štát v Európe.

Turecko je prevážne hornatá krajina. Centrálnu Anatóliu pokrýva úrodná plošina. Najvyšším vrchom je Ararat ( 5 165/5137 m n.m.).

Anatólia je polostrov pravidelného tvaru, väčšina Turecka sa nachádza práve na ňom – až 97% krajiny.

Krajinu delíme do siedmich regiónov: Čiernomorský, Marmarský, Egejský, Stredomorský, Centrálna Anatólia, Východná a juhovýchodná Anatólia.

Viac o geografii

História Turecka

Samostatnému Turecku predchádzala mocná Osmanská ríša. Vznikla v 14. a 15. storočí za mohutnej expanzie. Postupne pohltila a zničila Byzantskú ríšu, ktorá ovládala dovtedy región. Dobytie Konštantínopolu (dnešného Istanbulu) v roku 1453 bolo tak významným míľnikom v dejinách, že ho mnohí historici považujú za koniec stredoveku.

Svoj najväčší rozmach dosiahla ríša v 16. storočí za sultána Sulejmana I., kedy siahala od Viedne po Bagdad a mala 15 miliónov obyvateľov.

Nasledujúce storočia však už znamenali pre Osmanov stagnáciu a postupný úpadok. Ekonomická zoastalosť ríše sa ešte viac prehĺbila s nástupom priemyselnej revolúcie. Definitívne jej osud spečatil až prehra v 1. svetovej vojne, čo malo za následok jej rozdelenie a vznik Turecka v roku 1923.

Prvým prezidentom republiky bol Mustafa Kemal Atatürk, ktorý zastával túto funkciu až do svojej smrti v roku 1938. Za jeho funkčného obdobia sa mu podarilo presadiť mnohé politické, hospodárske, sociálne a kultúrne reformy. Zakázal mnohoženstvo, turečtinu povýšil na úradný jazyk, zmenil spôsob vlády a položil základy sekulárneho Turecka. Podarilo sa mu priviesť krajinu na cestu modernizácie a umožniť jej zblíženie zo západom.

Viac o histórii Osmanskej ríše

 

Ďalšie články o Turecku.