Mediálna bitka o Aleppo

SÝRIA: Vojna v Sýrii zaznamenala tento týžden dôležitý zlomový bod. Vojská vládnuceho režimu obsadili 98% východného Aleppa, ktoré bolo od roku 2012 baštou rebelov. OSN začalo dostávať správy o vojnových zločinoch, ktorých sa údajne mali vláde lojálne milície dopúšťať. Z Aleppa zároveň prichádzali a prichádzajú správy o totálnej deštrukcii mesta, ktoré spôsobuje bombardovanie sýrskej armády za podpory ruského letectva. Naproti tomu sa v ozvali aj hlasy, ktoré označili tieto „zúfalé výkriky Aleppa“ za propagandu a lož.

V tomto článku informuje Aljazeera o zúfalej situácii v meste. Miestni novinári a aktivisti vo videách hovoria napr. o „genocíde“. Hovorca OSN nazval situáciu totálny kolaps ľudskosti.

Článok: ‚Civilians killed‘ as battle for Aleppo nears end

 

Na facebooku sa šírilo aj toto video

Last messages from Aleppo

Residents of East Aleppo are giving their final messages to the world.

Posted by Al Jazeera English on 13. december 2016

 

Kritika

Vyhlásenia aktivistov a lokálnych zdrojov však niektorí označovali za lož a súčasť propagandy. Dosť rozruchu zasa vyvolalo vyhlásenie kanadskej novinárky, ktorá dala za pravdu sýrskej vláde a obvinila veľké médiá z vytvárania falošných správ.

Hodnotenie jej vyhlásenia je na vás, my ho robiť nebudeme.

To, čo kritici mainstreamových médií označovali plošne za klamstvo sa médiá snažili brániť. Napríklad 7 ročné dievča z Aleppa, ktoré na svojom twitteri informuje o svojom živote v obliehanom meste, označili za vymyslené. Na túto prestrelku u nás reagoval napríklad aj denník SME.

Žiadna propaganda. Dievčatko, ktoré tweetuje z Aleppa, je skutočné

Kontra názor na to, kto spôsobuje predlžovanie kofliktu v Sýrii priniesol aj článok z ruskej televízie Russia Today

It’s now beyond question that prolonged violence in Syria is in Washington’s interest

Rovnako kritický a pomerne objektívny názor priniesol aj článok v britskom denníku Independent. Poukazuje na fakt, že džihádistické skupiny vo východnom Aleppe únosmi a vraždami zahraničných novinárov prakticky znemožnili objektívnu novinársku prácu. Pri brutálnej politike potláčania svojich ideových  odporcov by bolo podľa autora veľmi naivné si myslieť, že miestni novinári informujú nestranne.

Poukázal rovnako na veľmi silnú a západom finančne podporovanú PR kampaň, ktorú rebeli vedú.

Článok: There is more propaganda than news coming out of Aleppo this week

Turecku sa každopádne podarilo s Ruskom vyrokovať prímerie. Sýrska vláda začala s evakuáciou civilistov z mesta a zabezpečila odchod aj rebelom. Prímerie bolo však niekoľkokrát porušené a evakuácie pozastavené. Obe strany sa obviňujú navzájom.

Objavili sme aj nasledujúce video, ktoré sa snaží zhrnúť konflikt v Sýrii do piatich minút a vysvetliť zainteresovanosť jednotlivých strán. (s jeho obsahom môžete samozrejme nesúhlasiť)

A ešte na záver jeden veľmi zaujímavý článok od českej novinárky Markéty Kutilovej, ktorá pravidelne navštevuje Sýriu, predovšetkým sýrsky Kurdistan.

Vo svojom článku celkom komplexne približuje jednotlivé mocenské záujmy vo vojne v Sýrii.

Bitva o Aleppo: Porcování syrského medvěda

Tento týždeň v médiách dominovala Sýria. Výber budeme naďalej aktualizovať. 

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.