Cesty Tomáša Kubuša

Zátoka Temae na ostrove Moorea je najkrajším miestom ostrova, kde viete stráviť niekoľko hodín relaxu a sladkého ničnerobenia pod štíhlymi kokosovými palmami s výhľadom na susedný ostrov Tahiti 🇵🇫

Polynézsky ostrov Moorea je neuveriteľné krásnym miestom na svete. Spája sa v ňom divokosť, bujná zeleň nad ktorými rastú ostré skaliská, tisíce kokosových paliem vrhá tieň na sopečnú zem, zátoky sa hlboko zarezávajú do vnútrozemia a keď sa na ne človek pozerá, vie že rovnaký pohľad mal v 18.storočí aj James Cook, ktorý tu kotvil. Ocitol som sa tak v dobrodružnej knihe. Kokosový orech som si vychutnal na brehu Cookovej zátoky a napokon po celom dni som sa okúpal v zátoke Temae s nádhernou, gýčovitou tyrkysovou vodou

Facebook photo

Na Novom Zéland som si nemohol nechať utiecť ani tradičné maorské vystúpenie a tanec Haka, ktorý po celom svete preslávili All Blacks, teda národný rugby tím krajiny. Na živo je haka ešte dokonalejšia ako na videu. Rytmické údery, načasované pohyby, výraz tváre s vyplazeným jazykom je niečo fascinujúce a skrýva to v sebe kus starej histórie týchto končín. Už sa ju len musím naučiť

Z tahitského Papeete trvá let na ostrov Moorea len necelých 15 minút. Z okna človek vidí ako sa exotický polynézsky ostrov približuje a jeho nádherná hornatá krajina doslova priťahuje lietadlo. Ostré, prenikavo zelené štíty sú ako rezáky a pod nimi sa rozlievajú zátoky tyrkysového mora. James Cook kotvil v zátoke na tomto ostrove a natáčal sa tu film Vzbura na lodi Bounty. Ťažká exotika Francúzskej Polynézie. Uvidíme, aké poklady Moorea zo seba najbližšie dni vydá.

Facebook photo

Cesta na východ pokračuje, hoci prekročením dátumovej hranice to už bude cesta na západ. Cestovanie je krásne a so svojimi všetkými časovými zónami či dátumovou hranicou môže byť aj jemne chaotické. Odlietam z Aucklandu podvečer 23.5 a v Papeete pristávam večer 22.5.

Poznáte Brunej? Maličký sultanát pichnutý na severe Bornea medzi malajský Sarawak a Sabah. Miesto, kde viete stráviť nejaký čas a ktoré vás prekvapí svojimi stavbami, ale aj atmosférou. Plávajúca dedina, rieka Sungai Brunei, exotické trhovisko a nočný market s jedlom. Má pozlátko drahého miesta, ale nie vždy je to tak. Aký je Brunej v skutočnosti? Objavte ho v mojom najnovšom článku.

Mestečko Rotorua leží necelých 200km južne od Aucklandu a ukrýva v sebe veľa krásy. V parku Te Puia nájdete nádherné krátery, bahenné sopky, gejzíry striekajúce do výšky, teplé kamene a všade okolo je zaujímavá príroda. Strávil som tu niekoľko hodín sledujúc tú fascinujúcu hru prírody, ktorá v sebe ukrýva ohromnú silu. Tá sa pod gejzírom Pohutu nazbiera a niekoľko krát denne exploduje. Túlal som sa zákutiami Te Puia, hľadal ukryté jazierka, diery v zemi odkiaľ sa dvíhal biely dym a zápach síry a tam medzi stromami a dymom som myslel na to, aké mám šťastie byť pri tom všetko a vidieť to vlastnými očami.

Facebook photo

V spolupráci s portálom Interez som napísal článok o menej známej, no stále zaujímavej Transmongolskej magistrále. Spája Rusko s Čínou a ako napovedá jej názov, pretína Mongolsko. Jurty, Ulanbátar, Džingischán aj púšť Gobi. Vydali by ste sa na takúto cestu?

Krásna nedeľa. Nad Aucklandom sa od rána rozprestrelo nádherné modré nebo takmer bez jediného obláčika. Stačilo nasadnúť na trajekt do Devonportu a užiť si tento deň. Devonport leží len 10 minút jazdy a predstavuje pokojné a uhľadené miesto pre život. Pohľad z Mount Victoria patrí medzi tie najkrajšie, aké tu človek môže mať. Zátoky a ostrovčeky, ostré skaliská ponorené do vody, zeleň a zvlnené krajina. Jemne pripomína Škótsko, no dýcha akousi exotikou. Na strane druhej panoráma Aucklandu so svojou Sky Tower vežou, najvyššou stavbou južnej hemisféry. Dlho som nebol v meste odkiaľ cítiť takú pohodu a pokoj ako práve Auckland!

Facebook photo

Nádherné dopoludnie s panoramatickým výhľadom na Auckland z kopca Mount Victoria v prekrásnej štvrti menom Devonport. Dokonalé počasie a pocit, že sa toho pohľadu človek nepreje. 🇳🇿