Maroko chce zlepšiť vzťahy s Alžírskom

Marocký kráľ Mohammed volá po napravení vzťahov so svojim alžírskym susedom. Hovorí o znovu otvorení hraníc medzi oboma krajinami a užšej spolupráci v rámci severoafrického ekonomického bloku.

Počas svojho televízneho prejavu, ktorým panovník oslávil 12.výročie na marockom tróne povedal Mohammed, že Maroko ostáva zaviazané myšlienke budovať úniu Magrebu, ktorá by mala byť strategickou voľbou pre všetky okolité krajiny. „Mali by sme pracovať na tom, aby sme prekonali prekážky, ktoré ohrozujú chod celého projektu“ pokračoval kráľ.

Úniu Magrebu sformovalo ešte v roku 1989 päť krajín. Na jej začiatku stálo Alžírsko, Maroko, Líbya, Tunisko a Mauretánia a cieľom zapojených krajín bolo vytvoriť akýsi model európskej únie v ktorom by mohli krajiny spolupracovať na ekonomickej a politickej úrovni. Projekt sa však nikdy neuskutočnil, tak ako si predstavovali kvôli sporu medzi Alžírskom a Marokom o teritórium Západnej Sahary.

Maroko sa podľa kráľových slov teší na začiatok „nových dynamických rozhovorov, ktoré majú za cieľ riešiť dosiaľ nevyriešené otázky a pokúsiť sa znormalizovať vzťahy medzi dvomi bratskými krajinami čo by malo za následok aj znovu otvorenie hraníc.“

Pozemné prechody medzi Marokom a Alžírskom sú uzatvorené od roku 1994. Spor, ktorý vyvrcholil ich uzatvoreniu začal v Maroku, po tom čo zaviedli Alžírčanom víza. Tí sa po kroku marockej vlády rozhodli zatvoriť všetky prechody. Maročania siahli k zavedeniu víz po tom ako sa odohrala streľba v turistickom Marakéši, pri ktorej prišli o život dvaja Španieli. Vyšetrovanie ukázalo, že páchateľ mal napojenie na Alžírsko.

Ekonómovia odhadujú, že uzatvorené prechody stoja Maroko okolo dvoch percent hrubého domáceho produktu. Najväčší potenciál po otvorení hraníc vidia v turizme a obchode. Medzi Alžírskom a Marokom sa v posledných mesiacoch už odohralo aj niekoľko stretnutí na najvyšších miestach a niektorí západní diplomati predpokladajú, že by sa hranice mohli otvoriť čoskoro.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.