Američanom padla v Afganistane helikoptéra

V afgánskej východnej provincii Wardak prišlo o život 31 amerických7 afgánskych vojakov po tom ako sa zrútila americká helikoptéra. Ide o najtragickejší incident, ktorý si vyžiadal najväčší počet amerických obetí od začatia takmer 10 rokov trvajúceho konfliktu.

Prezident Hamíd Karzaj povedal vo svojom vyhlásení, že helikoptéra spadla v noci v provincii Wardak. Pri havárii prišlo o život 31 amerických vojakov zo špeciálnej jednotky. Aj NATO potvrdilo nočný pád helikoptéry a spustilo vyšetrovanie príčin. Nechceli upresniť žiadne detaily, ani počet obetí a podľa koaličných vojsk bola v oblasti zaznamenaná „nepriateľská aktivita“.

Boli sme oboznámení s incidentom a pádom helikoptéry vo východnom Afganistane” povedal hovorca NATO kapitán Justin Brockhoff. “Momentálne sme v procese získavania informácii” dodal. Hovorca provincie Wardak Šáhidulláh Šahíd povedal, že helikoptéra havarovala v oblasti Sayd Abad. Tá leží v nepokojnom regióne neďaleko hraníc v provinciou Kábul. Oblasť Sayd Abad je známa ako miesto, kde už niekoľko krát narazili koaličné vojská na tvrdý odpor Talibanu.

Zabiulláh Mudžahíd, hovorca hnutia Taliban tiež potvrdil pád americkej vojenskej helikoptéry. Mali ho zostreliť vojaci Talibanu pri raketovom útoku. V písomnom vyhlásení povedal Mudžahíd, že NATO zaútočilo na dom v Sayd Abad, kde sa od piatku zbiehali bojovníci hnutia. Pri incidente pri ktorom podľa jeho slov bojovníci helikoptéru zostrelili, prišlo o život aj osem ich členov.

Podobný prípad sa už v Afganistane odohral v júni roku 2005, kedy prišlo o život 16 amerických vojakov. Vtedy zasiahla helikoptéru raketa vystrelená zo zeme vo východoafgánskej provincii Kunar.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.