SPOLU s Festivalem arabské kultury

Kulturní dialog, hledání hranic, osobní výpověď

FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY se v Plzni hlásí již posedmé! Tento ročník s podtitulem Spolu se uskuteční ve dnech 30. března až 3. dubna v Plzni a 15. až 17. dubna v Praze.

krizekTéma letošního ročníku Spolu poukáže na důležitost osobní zkušenosti a společného úsilí. „Letošní festival jsme chtěli pojmout netradičně. Připadalo nám nevyhnutelné věnovat se aktuálním tématům, byť mohou být ožehavá. A tak jsme se zaměřili na osobní výpověď, skutečný lidský příběh a vyprávění. Festival zahájíme jedinečným muzikálem Refugee Safari, který je o hledání kulturního dialogu, hranicích a integraci,” říká ředitelka festivalu Tereza Svášková. Jedná se o českou premiéru a palestinský herec Husam Abed, který se objeví v hlavní roli, odehraje taktéž další festivalové představení The Smooth Life.

Kromě odborných přednášek na Západočeské univerzitě v Plzni se budou moci návštěvníci těšit například na projekci mezinárodně oceňovaného dokumentárního snímku A Syrian Love Story, který zaznamenává pět let v životě manželů na pozadí syrské války a uprchlické krize.

Tradiční sobotní odpoledne se letos odehraje v nových prostorách – v Moving Station. Co se však nemění, to je skutečně pestrá programová nabídku. Milovníci arabské kuchyně se mohou těšit na ochutnávky arabských pokrmů, děti na kouzelné vyprávění o cestování po Orientu či na animační dílnu a ani letos nemohou chybět orientální trhy, výběr deskových her, rozmanité debaty, kurz arabštiny a arabské kaligrafie.

Letošní ročník se rovněž neobejde bez oblíbené ochutnávky libanonských vín, nedělního oběda ve stylu syrsko-libanonské kuchyně a klasické arabské snídaně. Novinkou je sousedská procházka městem, která návštěvníky zavede na místa spjatá s blízkovýchodní historií. Divadelním nadšencům jistě neunikne představení Arabského nedivadla Cesta na sever. Závěrečnou tečkou festivalu pak bude populární plzeňská akce SPEAK DATING, tentokrát arabsko-česky.

Třetí ročník pražské části festivalu se odehraje 15. – 17. dubna a zaměří se na soužití rozdílných kultur. Bude se diskutovat o perspektivách vzájemných vztahů v Knihovně Václava Havla, kde se následně bude promítat film Mezi zdmi oceněný Zlatou palmou v Cannes. Chybět nebude tradiční lekce arabštiny a novinkou bude workshop seznamující návštěvníky s profesí interkulturní práce. Podobně jako v Plzni proběhne i v Praze sousedská procházka po místech spojených s arabskou kulturou.

Festival arabské kultury má za sebou šest úspěšných ročníků. Původně vznikl jako skromná akce studentů Katedry blízkovýchodních studií FF ZČU, postupně se z něj však podařilo učinit víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Od roku 2013 se na jeho organizaci podílí zapsaný spolek ARABFEST. Festival je finančně podporován grantem Západočeské univerzity v Plzni.

arabfest

Viac info na: arabfest.cz

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.