Irak má nového prezidenta

Iracký parlament zvolil svoju novú hlavu štátu. Novým irackým prezidentom sa stal Fuád Masúm po tom ako sa súperiace kurdské frakcie dohodli na spoločnom kandidátovi. V prezidentskom kresle tak vystriedal prezidenta Džalala Talabániho, ktorý bol tiež etnickým Kurdom a na poste strávil deväť rokov.

V stredu večer sa rozhádané kurdské frakcie konečne dokázali dohodnúť na spoločnom prezidentskom kandidátovi a za svojho nového irackého prezidenta si zvolila člena kurdskej strany PUK (Patriotická únia Kurdistanu) Fuáda Masúma. Pôvodne mala kurdská strana PUK dvoch kandidátov, no v hlasovaní napokon Masúm zdolal svojho protivníka Barhama Sáliha. Masúm dostal 30 hlasov, zatiaľ čo Sálih len 23 a o novom prezidentovi tak bolo rozhodnuté.

Fuád Masúm sa považuje za spoluzakladateľa kurdskej strany PUK, ktorú vedie odchádzajúci prezident Džalal Talabáni a dokonca sa už v irackej vláde objavil, keď v roku 2004 slúžil ako hovorca. Jeho rival Sálih zastával niekoľko postov, no medzi najvýznamnejšími stál na mieste zástupcu samotného premiéra.

Hoci je Irak etnicky rozdielnou krajinou, boli to práve Kurdi kto rozhodol o novom prezidentovi. Za posledné roky sa stalo tradíciou, že práve Kurd bude stáť na čele krajiny, pričom premiérsky post zaberie šiítsky moslim a sunitský moslim sa postaví do čela parlamentu. Na prvý pokus sa Kurdom nepodarilo zvoliť prezidenta a podarilo sa im to až vo štvrtok, pretože mnohí začali mať obavy z toho, že ak sa nebudú vedieť dohodnúť, mohlo by sa stať, že prídu o kurdského prezidenta. Jeden z vrcholných predstaviteľov PUK dokonca na konferencií v Arbile vyzval kurdské frakcie, aby sa dohodli, pretože ak prídu Kurdi o prezidentský post, stiahne sa strana z politiky.

Po týždňoch debát o tom kto by mal na poste prezidenta nahradiť Džalala Talabániho sa tak konečne rozhodlo. Samotný Talabáni strávil posledné dva roky v Nemecku, kde sa zotavoval po mŕtvici a len nedávno sa vrátil nazad do irackej Sulejmanije. Guvernér provincie Kirkúk Nadžmaldín Karim dokonca navrhol opäť Talabániho na ďalšie funkčné obdobie, ale jeho návrh sa nestretol so žiadaným ohlasom.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.