V Sýrii miznú celé štvrte

Sýria sa za posledné tri roky nezvratne zmenila. Občianska vojna vyhnala z domov milióny Sýrčanov a vyžiadala si životy viac ako 100 000 ľudí. Koniec konfliktu je pritom stále v nedohľadne a k riešeniu sa nedospeje zrejme ani na konferencii v Ženeve.

Spočiatku začali v Sýrii a zo Sýrie miznúť ľudia a teraz údajne aj celé obytné zóny. Tisíce rodín malo prísť o svoje domovy v Damasku a v Hame. Uviedla to vo štvrtok organizácia Human Rights Watch.

Organizácie pre ochranu ľudských práv tvrdia, že režim prezidenta Assada nariadil demolíciu budov civilistov, ktorá je podľa medzinárodného práva ilegálna.

Podľa správy nie je odstraňovanie budov pomocou buldozérov a výbušnín ničím iným, ako trestom civilistov za podporu opozičných rebelov. Na mnohých miestach miznú z mapy celé štvrte.

Takéto aktivity zdokumentovala Human Rights Watch až v siedmich prípadoch v štvrtiach Maša al-Arbín a Wádí al-Džuz v Hame a v vo štvrtiach Qabún. Tadamún, Barzeh, vojenské letisko v Mezze a Harran al-Awamid v Damasku.

Miestni obyvatelia uviedli pre organizáciu, že vláda nevydala pred demolíciou žiadne varovania, čo prakticky znemožnilo rezidentom záchranu ich majetku.

Majiteľ reštaurácie v Qabúne opísal stratu svojho živobytia. Bezpečnostné zložky dorazili aj s buldozérmi pred jeho podnik ráno a nariadili mu bezodkladne opustiť reštauráciu. Na otázku „prečo“ mu bolo odpovedané, aby opustil miesto bez otázok, inak bude odvedený. Reštauráciu musel opustiť pešo a s prázdnymi rukami. Za sebou nechal motocykel aj všetky veci vo vnútri podniku. „Ako som sa pozeral späť, videl som buldozér demolujúci môj obchod … Obchod otvoril môj starý otec pred mnohými rokmi. Ja som prevádzkoval reštauráciu osem rokov. Pred mojimi očami zmizla v jednej sekunde tvrdá práca celej rodiny.

Sýrska vláda ako dôvod demolícií uviedla územné plánovanie. Zbortené budovy mali byť údajne postavené bez riadneho stavebného povolenia. V rozhovore s Husseinom Machlúfom (guvernér Damasku), sa spomínajú demolície ako kľúčové vo vytláčaní rebelov.

Miznúcu zástavbu dokumentujú satelitné zábery:

 

zdroj: Huffingtonpost.co.uk
Maša al-Arbín v Hame

zdroj: Huffingtonpost

Zdroj: Huffingtonpost
Letisko v Mezze, Damask
Zdroj: Huffingtonpost
Tadamún, Damask

 

Zničené kultúrne dedičstvo

Za obeť vojne padli aj viaceré pamiatky zapísané na zoznam UNESCO.

Zdroj: Guardian
Historické trhy v Aleppe (UNESCO) rok 2007 a rok 2013
Zdroj: Guardian
Al-Kindi nemocnica Aleppo
Zdroj: Guardian
Ulica v Homse 2011 a 2014
Zdroj: Guardian
Mešita Omari v Daree, 2011 a 2013
Zdroj: Guardian
Báb Antakija v Aleppe, 2009 a 2012
Zdroj: Guardian
Ummajovská mešita v Aleppe z 8. storočia, 2012 a 2013

Zdroj: Huffingtonpost, Guardian

3 komentáre

  1. To čo tí teroristi už stihli poničiť, je neskutočné. Ale že sa ešte aj v dnešnej informačnej dobe nájdu ľudia, ktorí to všetko zvalia na Assada je priam dych vyrážajúce.

  2. zas někdo překrucuje pravdu aby dosáhl svejch politickejch cílů…
    Nevim jak je to s těma blokama budov (nebudu řešit dokud nezjistim víc) ale nenápadně k tomu přidat obrázky zničenejch historickejch památek během bojů + nemocnici kterou terroisti odpálili bez varování i s civilistama mi příde opravdu ubohý….

  3. clanok nie je mienkotvorny ale informativny, uvadzame aj zdroje, ktor e informacie priniesli. obrazky neboli pridane nenapadne, nicenie historickeho dedicstva vo vojnou zmietanej krajine je fakt, nikde v clanku neuvadzame, ze je za nicenie pamiatok zodpovedny vylucne syrsky rezim. to, ze uviedli humanitarne organizacie na zaklade vypovedi, ze za demolicie obytnych stvrti je zodpovedna vlada je pre nas bohuzial neoveritelna informcia, preto sa odvolavame na prvotne zdroje

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.