Od Ženevy se moc nečekalo, Syřané s neúspěchem počítali

Dopředu byly rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí, které se konaly minulý týden ve švýcarské Ženevě, odsouzeny k neúspěchu. Co se ale očekávalo, byl začátek aspoň nějaké konverzace mezi syrskými oponenty. Ta opravdu začala, ale ne příliš šťastně. Některé z opozičních skupin se odmítly účastnit nebo nebyly pozvány, takže vládní delegace prohlašovala, že jedná se skupinou, která zastupuje pouze sebe, nikoli syrský lid. „Vývoj je věru velmi pomalý, ale obě strany se do věci zapojily přijatelným způsobem,“ řekl prostředník rozhovorů Lachdar Brahímí.

Více než týden mírových rozhovorů byl pro obyvatele Damašku příliš dlouhý. Zprávy o dění v Ženevě nelákaly. Po prvních dnech bylo obyvatelům hlavního města jasné, že se zázrak konat nebude, a proto nejevily o dění zájem. „Rozhovory v Ženevě“ rozhodně nebylo v Sýrii nejskloňovanějším slovním spojením.

Vládní delegace popravdě nepřišla dělat žádné ústupky, ani kapitulovat. Nemá totiž důvod, když se ji na bitevním poli poměrně daří. „Je obtížné určit budoucnost Sýrie s malým hnutím, které samo sebe nazývá opozicí, když vnitřní opozice v Sýrii by měla být také pozvána k všeobecným rozhovorům,“ řekl po skončení rozhovorů syrský ministr zahraničních věcí Walíd Muallim na páteční konferenci. Cílem vládní delegace bylo zastavit terorismus s tím, že až pak se s opozicí mohou domluvit na společné vládě.

Syrskou opozici zastupovala Západem podporovaná Syrská národní koalice, seskupení několika opozičních hnutí a osobností. S jejich vysláním se do poslední chvíle váhalo, nakonec i přes odpor nemalého počtu členů se delegace národní delegace do Ženevy vypravila. Vyjednávání se zástupci syrské vlády nebylo jednoduché a v podstatě se na ničem zásadním nedohodli. „Není jiné cesty v udělání pokroku, pokud se neutvoří vládnoucí přechodný orgán s autoritou zabývající se politickými a armádními záležitostmi,“ řekl v pátek Louay Sáfí, člen opoziční delegace. Podle Muallima však Syrská národní koalice nemá na ozbrojené skupiny v Sýrii žádný vliv a s jejich návrhem syrská vláda nesouhlasí.

Do Ženevy se měli vydat i zástupci vnitřní opozice, ale když nedostali oficiální pozvánku, protože nechtěli vystupovat pod hlavičkou Syrské národní koalice, rozhodli se celou konferenci bojkotovat. Konference se neúčastnili ani zástupci , skupiny opozičních hnutí činných na území Sýrie, kteří rovněž nesouhlasili se zahraničním tlakem. „Zásadním požadavkem je zajištění národní demokratické konference svobodných Syřanů, a to i základní existence silného a efektivního hlasu pro Syřany vůči hře ostatních národů,“ říká Haitham Manna, zahraniční reprezentant Národního koordinačního orgánu, jedné z opozičních uskupení uvnitř Sýrie.

Lidé v Damašku neočekávali převratný výsledek konference. „Je to směšné. Syrskou opozici nezastupuje nikdo, kdo by měl od syrského lidu nějaký mandát,“ tvrdí muži v jedné v damašské kavárně. „Pozitivní je jen to, že se udělal první krok k řešení krize. Cesta je však dlouhá,“ dodávají.

Mírové rozhovory mezi syrským režimem a opozicí by měly brzy pokračovat. Walíd Muallim je spíše skeptický, protože nepovažuje vyslanou opoziční delegaci za partnera k jednání, ale další schůzku nevylučuje. „Zastupujeme zájmy našeho lidu. Pokud zjistíme, že chtějí, abychom šli na další schůzku, tak se vrátíme,“ řekl Muallim. Podmínkou rozhovorů nejspíš ale bude účast vnitřní opozice, která se na nyní v Ženevě neukázala. Rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.