USA tlačí na Turecko, aby změnilo svůj postoj

Prezident Barack Obama varoval v pondělí tureckého premiéra, že postavení Ankary vůči Izraeli a Íránu by mohlo snížit turecké šance na získání amerických zbraní.

Podle deníku Financial Times, Turecko plánuje koupit americká letadla pro případné útoky na kurdské separatistické rebely po plánovaném stažení americké armády z Iráku na konci roku 2011. Kurdské militantní skupiny mají základny severu Iráku, v blízkosti tureckých hranic.

Některé dosavadní turecké akce vůči kurdským povstalcům vyvolaly v americkém Kongresu otázky, zda USA mohou Turecku stále důvěřovat jako svému spojenci. „To znamená, že některé turecké žádosti, jako např. poskytnutí některých zbraní pro boj s PKK, bude teď pro nás těžší protlačit přes Kongres,“ řekl pro tisk jeden z vysokých státních úředníků USA.

Spojené státy vyjádřily zklamání poté, co Turecko hlasovalo proti novým sankcím OSN vůči Íránu, které Rada bezpečnosti OSN letos v červnu přijala. Podle domluvy mezi Tureckem, Brazílií a Íránem, chtěla dát Ankara Íránu možnost uskutečnit výměnu nukleárního paliva.
Celou situaci ještě zhoršuje fakt, že současné vztahy mezi Tureckem a Izraelem jsou po přepadení turecké námořní flotily, směřující do Gazy, dost napjaté.

Zdroj: al-Arabiya

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.