Udrží si Tunisko dovolenkujúcich?

To je jeden z problémov, ktoré budú musieť Tunisania riešiť v najbližších dňoch a týždňoch pred začiatkom horúcej letnej sezóny v tejto severoafrickej krajine. Horúco je už teraz, hoci zatiaľ nie kvôli teplotám, ale z dôvodu minulotýždňového teroristického útoku v hlavnom meste, kde ozbrojené teroristické komando chladnokrvne zavraždilo viac než 20 ľudí, väčšinou zahraničných turistov.

Otrasný čin, pri ktorom spozornel každý, kto sa zaujíma o arabský svet alebo čo i len trošku o medzinárodné dianie. Ihneď po útoku svetové médiá špekulovali, že sa do Tuniska dostali príslušníci teroristickej organizácie Islamský štát. O jej prihlásení sa k zodpovednosti kolujú rozdielne informácie, keďže k útoku sa údajne ani neprihlásili a až deň po útoku pochválili útočníkov za vykonaný čin. Ak by skutočne útočili oni, oznámili by to zrejme krátko po útoku.

Kto teda útočil? V susednej Líbyi, ktorá je už de facto rozpadnutým štátom s nefunkčnými úradmi, dvoma vládami a ohniskom radikalizmu, pôsobia aj teroristi hlásiaci sa k Islamskému štátu. Už v predošlých mesiacoch panovali medzi analytikmi názory, podľa ktorých je len otázkou času, kedy začnú v krajine aktívne pôsobiť skryté teroristické bunky. Islamský štát ale nie je jediným hráčom v regióne. V samotnom Tunisku pôsobí organizácia Ansar al-Sharia zaradená na listinu teroristických skupín, ktorá využíva horšiu sociálnu situáciu medzi mladými a verbuje ich do svojich radov. Úspešne. Proti turistom ale zatiaľ neútočí. Jej bojovníci sa zameriavajú na útoky voči vojakom a policajtom v odľahlých horských oblastiach na západe Tuniska, blízko alžírskych hraníc. Tunisko teda má s nimi svoje vnútorné problémy, ktoré sa do svetových médií nedostanú. Možno aj kvôli tomu, že rezorty a pobrežné mestá sú skutočne bezpečné a odlišné od zvyšku krajiny, ktorej sociálna situácia s vysokou nezamestnanosťou štyri roky po revolúcii nie je najlepšia. Dokazuje to frustrácia medzi mladými, čoho výsledkom je podľa odhadov 3 000 Tunisanov v službách Islamského štátu v Líbyi, Iraku a Sýrii, čím sa Tunisko zaraďuje medzi štáty s najvyšším počtom mužov odchádzajúcich viesť džihád. Ďalší odchádzajú každým dňom a odchádzať budú aj naďalej, keďže zúfalosť zo situácie doma rastie a propaganda IS je sofistikovaná a geniálne premyslená na zmanipulovanie ľudí, ktorí „nemajú čo stratiť“. Reálne čísla môžu byť ešte vyššie, čo je alarmujúcim signálom do budúcnosti.

Najdôležitejším motorom tuniskej ekonomiky je cestovný ruch. Neviem si ani predstaviť, kde by bez neho bola krajina dnes. Tuniské facebookové stránky propagujúce svoju krajinu rozbehli po útoku kampaň s názvom „I will come to Tunisia this summer.“ Jedná sa o jednoduchú kampaň, do ktorej sa zapojili stovky ľudí z celého sveta (aj z Česka či Slovenska) poslaním svojej fotky, kde držia v ruke papier so spomínaným sloganom. Komunikácia s potenciálnymi návštevníkmi takouto kreatívnou formou je dobrým krokom pre zlepšenie imidžu krajiny. Najviac zahraničných turistov sem dochádzalo z Líbye, ktorá samozrejme „z hry vypadla“ a Líbyjčania momentálne bojujú skôr o prežitie, než o izby s výhľadom na more. Nasledovali Francúzi, Alžírčania a Nemci. Tunisko je ale obľúbenou destináciou aj medzi stredo a východoeurópanmi, či Rusmi.

Ja osobne som toho názoru, že kto bol aspoň raz v Tunisku, tak si ho buď zamiloval s pocitom, že sa sem bude musieť vrátiť alebo znenávidel na celý život s pocitom, že sa už v živote nevyberie do žiadnej arabskej krajiny. Pochopím ľudí patriacich do druhého tábora, ja som si ale Tunisko zamiloval. Aj s tým všetkým, čo odpudzuje ľudí z druhej skupiny. Treba len rešpektovať, že nie ste v Európe, ale v Afrike, kde sa mení nie len ulica, ale aj myslenie ľudí. Tunisko láka cudzincov relatívne nízkymi cenami, historickými pamiatkami a nádhernými piesočnými plážami od Tabarky na severe až po Zarzis na juhu. Netreba zabudnúť ani na Saharu, ktorá začína v Tunisku a mix Orientu a Európy v starých bazároch a chaotických uličkách tuniských miest.  Hovorí sa, že tu môžete zažiť najlacnejšiu exotickú dovolenku. Bude to tak aj po útoku v Tunise? Zvolia tento rok turisti radšej Európu pred politicky labilným Egyptom a Tuniskom alebo sa nenechajú odstrašiť, zažmúria oči pred líbyjskými udalosťami a vyberú si Tunisko vítajúce Európanov s otvorenou náručou?

Krajina turistov nesmierne potrebuje a neúspešná sezóna môže mať zlé následky na vývoj ekonomiky a situáciu mladých Tunisanov snívajúcich o práci v rezortoch. Kaviarne a hotely zívajúce prázdnotou sú to posledné, čo si miestni želajú. Atentát tak prišiel v tom najhoršom možnom čase a krajina „dostala poriadnu facku“, z ktorej sa musí urýchlene dostať, ak chce sezónu udržať minimálne na úrovni vlaňajších rokov, kedy po prevrate turisti opäť pribúdali. Zájazdy ešte zakúpené nie sú a konkurencia na trhu je obrovská. Čo však ponúknuť? Zmeny cien môžu byť už len minimálne. Ostáva iba zdravá propagácia krajiny v najlepšom svetle, maximálna snaha domácich uspokojiť potreby cudzincov  a opakujúce ubezpečovanie, že turistické oblasti sú bezpečné aj napriek masakru v Tunise. Viacerí analytici sa zhodujú, že ďalší útok namierený voči turistom je v blízkej dobe skôr nepravdepodobný, ale nie celkom vylúčený. História však dokazuje, že útoky podobného formátu sú v krajine raritou. Terorizmus tu nemá miesto a už vôbec nie podporu, čo ukázali ľudia demonštrujúci odpor voči útoku v uliciach Tunisu, Hammametu či Sússu. Verím tomu, že severoafrická perla si aj tento rok udrží povesť jednej najliberálnejších a najotvorenejších arabských krajín, ktorá vie ponúknuť perfektné služby v prekrásnom prostredí. Predpoklady na to určite sú, avšak to, ako sa situácia vyvinie, ukážu až najbližšie mesiace. Snáď už bez incidentov.

tunis

Zdroje:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153247303645086.1073741976.134087055085&type=3

http://www.aljazeera.com/blogs/middleeast/2015/03/tourism-tunisia-dead-150320150309829.html

http://www.aljazeera.com/news/2015/03/tunisia-museum-attack-plotters-trained-libya-150320093900724.html

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.