Arabská žena mnoha tváří

Jak se žije ženám na Blízkém východě? Odpovědi nabídne šestý ročník Arabfestu

I letos na jaře Plzeň ožije arabskými tóny, chutěmi, vůněmi a barvami. Již pošesté bude hostit FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY, jehož hlavní týdenní program se uskuteční v Plzni ve dnech 10.–17. dubna a jeho ozvěny proběhnou následně 23.–25. dubna v Praze.

Tématem šestého ročníku bude ŽENA. „Téma jsme zvolili v souladu se sloganem z doby kandidatury projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, který zněl Plzeň je žena. Chceme poukázat na různé aspekty života arabských žen a zejména zdůraznit, že arabská žena není jednotvárný fenomén, ale že má naopak mnoho tváří a podob, z nichž některé možná návštěvníky překvapí,“ říká ředitelka festivalu Tereza Svášková. Mezi letošními hosty se tak objeví třeba palestinská rapperka, marocká básnířka či libanonská fotografka.

Hlavní hvězdou bezesporu bude palestinská hudebnice žijící ve Velké Británii Shadia Mansour, známá jako „první dáma arabského hip hopu“. Její hudební projev je originálním spojením tradičních blízkovýchodních prvků s energickým hip hopem, v textech nešetří společenskou kritikou a politickou angažovaností.  Sobotní večer zakončí skvělá afterparty v režii rakouského tria Restless Leg Syndrome. Koncert proběhne v rámci sobotního programu za finančního přispění společnosti Plzeň 2015, o.p.s.

Tradiční velké sobotní odpoledne se bude nově konat v prostorách DEPO2015 u řeky Radbúzy. Kromě zmíněného koncertu program nabídne také přednášku Jany Břeské o tom, jaká radosti a strasti čekají Češku na cestách po arabských zemích. Téma skateboardingu v Jordánsku přiblíží Jakub Novotný, který se na ammánské skejtové scéně nějakou dobu pohyboval. Návštěvníci si také budou moci zakoupit ručně tkané a šité výrobky palestinských žen; a to u stánku Nawal Slemiah, zakladatelky neziskové organizace Women in Hebron, která bude mít následně v pondělí na Západočeské univerzitě v Plzni přednášku.

Populární novinářský pátek letos proběhne v režii autorů spjatých s novinami A2 a účast přislíbili Marek Čejka, Matěj Metelka, Míla Janišová či Daniel Křížek. Další přednášky, které festivalový týden nabídne, se budou týkat svatebních tradic v Alexandrii, obrazu ženy v arabské kinematografii, zahalování či postavení ženy jako spisovatelky.

Organizátoři ani letos nezapomínají na filmové fajnšmekry, kteří budou moci v rámci dílčího projektu ArabFILMfest shlédnout netradiční a oceňované snímky blízkovýchodní kinematografie v krásných secesních prostorách Měšťanské besedy. Mezi nimi se objeví třeba oceňovaný palestinský film režisérky Jessicy Habie Mars at Sunrise zachycující střet dvou frustrovaných umělců na opačných stranách „barikády“ izraelského konfliktu. Divákům by neměl také ujít několika cenami oceněný dokument Šeherezádin deník z prostředí libanonské ženské věznice dokumentaristky Zeiny Daccache.

Gurmánům a milovníkům exotických pokrmů jistě přijde k chuti oblíbený nedělní oběd v duchu syrsko-libanonské kuchyně. Sobotní pozdní snídani, která se v minulém roce setkala s velkým ohlasem, bude mít opět v režii vegetariánské bistro Satyr.

Součástí festivalu bude také ojedinělý projekt Arabové mezi námi, který je postaven na spolupráci mezi vybranými středními školami a dvanácti obyvateli ČR arabského původu. Vernisáž výstavy 12 velkoformátových portrétů Arabů proběhne 7. dubna před budovou Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Autorem portrétů je známý plzeňský fotograf Radovan Kodera.

Necelý týden po skončení plzeňské části se festival v menším rozsahu odehraje také v Praze. Během tří dnů návštěvníci shlédnou dokumentární snímek #chicagoGirl, naučí se základní arabské fráze, dozví se o historii ženského zahalování či si poslechnou přednášku české novinářky Jany Kotaishové, která publiku představí svoji vyvzdorovanou knihu o pohnutých osudech svého palestinského manžela.

Festival arabské kultury má za sebou pět úspěšných ročníků. Původně vznikl jako skromná akce studentů Katedy blízkovýchodních studií FF ZČU, postupně se z něj však podařilo učinit víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Od roku 2013 nad jeho organizací převzalo záštitu toho roku založené Občanské sdružení ARABFEST. Poslední dva ročníky se navíc konaly pod záštitou plzeňského primátora a rektorky ZČU. Festival je finančně podpořen z projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a z grantu Západočeské univerzity v Plzni.

Viac informácií o programe získate na stránke arabfest.cz

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.