Tretia noc protestov v Turecku, tlak na vládu rastie (Twitter)

Povšimnutiu svetovej verejnosti neušli aktuálne sa odohrávajúce protesty vo viacerých mestách v Turecku, vrátane najväčšieho mesta – Istanbulu, kde sa protesty začali.

Protesty vznikli ako reakcia na plánované odstránenie parku Gezi v Istanbule, ktorý mal byť nahradený budovou niekdajších osmanských kasární, kedysi stojacich na mieste parku. Plánovaná prestavba parku sa stretla s nevôľou obyvateľov, ktorí sa obávali, že nová zástavba bude slúžiť ako nákupné centrum. Prvotné pokojné demonštrácie sa vyeskalovali po zásahu polície, ktorý účastníci protestu označili za neprimeraný a ako hrubú demonštráciu štátnej moci. Prvotné protesty proti zničeniu parku nakoniec prerástli do nepokojov a demonštrácií volajúcich po odstúpení premiéra.

Pretestujúci označili premiéra Erdogana za diktátora a žiadajú jeho rezignáciu.

Premiér odmietol požiadavky davu, označenie za dikátora a davy v uliciach za extrémistov.

Ak milujete túto krajinu, ak milujete Istanbul, nenechajte sa stiahnuť k takejto hre.“ komentoval premiér situáciu v televízii.

Turecké médiá venovali len minimálny alebo žiadny priestor protestom, ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí po celom Turecku. Premiér zároveň označil informácie na sociálnych sietiach za hrozbu. Odstúpiť odmieta a vyzval ľudí, aby rešpektovali demokratický proces a regulérne volebné intervaly.

Pod vedením Erdogana zažíva Turecko prudký ekonomický rast a obdobie stability. Pochybnosti a rozruch však vyvolali posledné zákony obmedzujúce predaj alkoholu a postoje Turecka voči Sýrii, ktoré podľa mnohých stavajú krajinu do zlej bezpečnostnej situácie.

Počas protestov bolo podľa oficiálnych zdrojov zatknutých 1700 ľudí po celom Turecku, 58 civilistov a 115 príslušníkov bezpečnostných zložiek zranených. Doktorská únia ale uvádza počet zranených obyvateľov na 400, mnohí z nich údajne utrpeli ťažké poranenia hlavy.

 

Zdroj: AlarabiyaLeave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.