Netanyahu odsúdil protiarabský rasizmus a „cenovkové útoky“

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu v nedeľu odsúdil prejavy rasizmu voči arabskej populácii v Izraeli po pobúrení, ktoré vyvolali obvinenia o segregácii arabských a židovských detí v zábavnom parku.

Premiér prisľúbil potrestanie extrémistov, ktorí sú súčasťou hnutia „price tag“ (cenovka), útočiaceho voči palestínskemu obyvateľstvu. Nápisy „price tag“ sa pred pár dňami objavili na viacerých posvätných kresťanských miestach. Ide o nápisy hanlivého podtónu, ktorými označujú verejné miesta židovskí extrémisti.

Chcel by som rázne odsúdiť nedávny fenomén rasizmu voči izraelským Arabom a vandalizmus voči Palestínčanom, ktoré boli bez akejkoľvek provokácie alebo oprávnenia,“ prehlásil Netanyahu pri otvorení stretnutia kabinetu.

Netanyahu zároveň prisľúbil opatrenia vedúce k náprave vzniknutej situácie a k potrestaniu vinníkov.

Napätú situáciu podnietili ešte aj správy z minulého týždňa. Denník Haaretz priniesol reportáž, podľa ktorej zábavný park v krajine presadzuje diskriminačnú segregačnú politiku voči Arabom.

V rámci organizovania koncoročných výletov pre žiakov sa pokúsil učiteľ rezervovať návštevu zábavného parku. Keď správca zistil, že sa jedná o arabskú školu, oznámil učiteľovi obsadenosť termínu a ponúkol mu iný deň. Učiteľ zavolal do parku znova a predsavil sa ako predstaviteľ židovskej školy. Následne nemal problém zajednať návštevu aj počas „obsadeného dňa“.

Prevádzkovateľ parku sa voči obvineniam ohradil s tým, že samostné školy ho žiadali, aby oddelil výlety židovských a arabských detí a zabránil tak prípadnému vzniku napätia. Zároveň však v súvislosti s pobúrením, ktoré táto správa vyvolala, uviedol, že zvolenú politiku park prehodnotí.

Vandalizmus voči palestínskemu obyvateľstvu nie je v Izraeli ojedinelým fenoménom. Hnutie „price tag“ vzniklo pôvodne ako reakcia na vládne kroky vedúce k zrušeniu nelegálnych židovských osád. Neskôr sa ale spojilo s vandalizmom namierenom proti Palestíncom, nezávislom na problematike likvidovania nelegálnych osád.

 

Zdroj: Alarabiya

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.