Sýria – Kultúra

Sýria ako aj ostatné krajiny Blízkeho Východu bola po šestnásť storočí ovplyvňovaná islamom. Tento v zásade vyformoval aj jej kultúru, mal vplyv na umenie, staviteľstvo a aj sociálny život. Dnes tvoria okolo 90 % populácie moslimovia, zvyšných 10 % kresťania a malé komunity Židov. Toto zloženie má významný vplyv na organizáciu spoločnosti a jej celkový ráz.

Beduínska kultúra tvorí jadro arabskej kultúry. V Sýrii má však kultúra aj iné základy. Predovšetkým ich položili antické civilizácie, ktoré sa striedali v nadvláde nad týmto územím. Život v Sýrii bol odpradávna sústredený do silných mestských stredísk. Toto takisto ovplyvnilo kultúru a obohatilo ju o prvky zasa vzdialené od tradičnej beduínskej kultúry.

Pre krajinu je typické v tejto oblasti hlavne orientácia na rodinu a silný záujem o spoločenské dianie. Vzťah k ľuďom v okolí silne kontrastuje k individualizmu na aký sme zvyknutí v západnej spoločnosti. Akékoľvek konanie jednotlivca je pod silným dozorom ostatných členov komunity a každý človek je pod tlakom verejnej mienky a spoločenských regulí. Tieto sú spojené s náboženstvom a tradíciami.

Sýrčania sú prívetiví k cudzincom a v prípade potreby aj veľmi nápomocní. Vrámci snahy vybudovať dobrý dojem krajiny a prilákať čo najviac cudzincov, ktorí predstavujú pre nich kapitál sa snažia vyvarovať konfliktom v akomkoľvek smere. Netreba však zabúdať, že keď sa pohybujete v cudzom prostredí, je nesmierne dôležité rešpektovať cudzie pravidlá a zásady. Z našej osobnej skúsenosti ale Sýrčanov charakterizuje skôr otvorenosť a pohostinnosť.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.