Sýria: intenzívne boje o mesto Qusayr

Sýrsky prezident vyslal prostrednícvom libanonskej televízie al-Manar varovnú správu. Podľa jeho slov akákoľvek ďalšia agresia Izraela vyvolé odvetnú reakciu zo strany Sýrie.

Súčasne so snahami priviesť predstaviteľov sýrskej vlády a opozície k spoločným rokovaniam, prebiehajú intenzívne boje o sýrske mesto Qusayr. Mesto sa nachádza v provincii Homs, neďaleko od libanonských hraníc. Qusayr je pod kontrolou rebelov po niekoľko mesiacov a podľa informácií z médií je v súčasnosti pod intenzívnym obliehaním Assadových vojsk. Na strane sýrskej armády údajne bojujú aj vojaci libanonskej milície Hizballáh, ktorá ma úzke napojenie na sýrsky režim.

V snahe zachrániť situáciu v pohraničnom meste sa stiahlo okolo tisícky rebelov k mestu.

Na margo situácie vyhlásil George Sabra, líder opozičnej Sýrskej národnej koalície: „Viac ako 1000 bojovníkov Sýrskej slobodnej armády z celej Sýrie sa pripája k odboju vo vnútri mesta Qusayr v boji proti zahraničným útočníkom, ktorí infiltrovali našu krajinu z Libanon a z ďalších miest.

Bitka o Qusayr je mnohými považovaná za kľúčovú. Liwa al-Tawhid, z Kataru podporovaná ozbrojená skupina blízka Moslimskému bratstvu, uviedla na svojej Facebook stránke, že jej bojovníci dorazili do obliehaného mesta.

Spojené štáty vyzvali k okamžitému stiahnutiu libanonských milícií zo sýrskeho územia.

Assad v interview uviedol, že časť kontroverzného raketového systému z Ruska už dorazila do krajiny. Podľa prezidenta nebol tento kontrakt uzavretý v súvislosti s krízou v krajine. Za dodávku sofistikovaného raketového systému do vojnou zmietanej krajiny bola ruská vláda zahraničnou komunitou kritizovaná. Ruská vláda však kritiku odmieta a odvoláva sa na zmluvy uzavreté ešte pred vypuknutím občianskej vojny. Pred dodávaním zbraní do Sýrie varoval aj Izrael.

Vojna v Sýrii súčasne komplikuje aj situáciu v Libanone, kde dochádza k stretom medzi sunnitmi a alawitmi. Kým jedna strana sa prikláňa na podporu k sýrskym rebelom, druhá k vládnemu režimu. Libanonský premiér Tamman Salam povedal, že jeho krajina by mala ostať bokom od konfliktu v Sýrii.

Musíme zachovať národnú jednotu za každú cenu.“ povedal premiér pre francúzsky denník Le Figaro.

Krajine hrozí eskalácia sektárskeho napätia.

Zdroj: Aljazeera, Alarabiyah, Youtube

Nasledujúce video je v angličtine z Press TV, iránskej spravodajskej televízie, ktorá rovnako ako ruská televízia dokumentuje boje v tyle sýrskej armády.


View Larger Map

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.