Segregácia v autobusoch na izraelský spôsob?

Izrael spustil autobusovú prepravu „len pre Palestínčanov“ na okupovanom území Západného brehu. Tento krok niektoré izraelské skupiny za ľudské práva odsúdili, pretože ho považujú za rasistický. Ministerstvo dopravy si naopak myslí, že sa tým zlepší servis.

Ľavicový denník Haaretz oznámil, že ministerstvo otvorilo v pondelok linku, ktorá bude prepravovať palestínskych robotníkov či pracovníkov medzi okupovaným Západným brehom a Izraelom, po tom ako sa začali osadníci z nelegálnych židovských osád sťažovať, že Palestínčania v zmiešaných autobusoch predstavujú bezpečnostné riziko.

„Vytvorenie oddelených autobusových liniek pre izraelských Židov a Palestínčanov je hnusným plánom“ sťažovala sa Jessica Montell, vedúca predstaviteľka jednej zo skupín za obhajobu ľudských práv. „Je to jednoducho rasizmus. Takýto plán nesmie byť ospravedlnený tým, že sa jedná o preplnenosť a bezpečnosť autobusovej prepravy“ dodala.

Ministerstvo dopravy sa k záležitosti vyjadrilo s tým, že „ide o zdokonalenie verejnej dopravy pre palestínskych pracovníkov, ktorí vstupujú do Izraela“ a že linky nahradia pirátske autobusy, ktoré stoja veľa peňazí. „Ministerstvo dopravy nevydalo však žiadne inštrukcie alebo zákazy, ktoré by zakazovalo robotníkom z Palestíny, aby nemohli cestovať verejnou dopravou v Izraeli. Ministerstvo nedokáže zabrániť žiadnemu pasažierovi, aby nepoužil verejnú dopravu“ povedali na ministerstve.

Skupiny bojujúce za ľudské práva však poukázali na to, že izraelská polícia na checkpointoch, ktoré vedú z okupovaného Západného brehu, vyhodia palestínskych pasažierov a nariadia im, aby použili novo zriadené linky. Hovorca polície na margo toho povedal, že všetci Palestínčania vracajúci sa na Západný breh budú len prehľadaní, aby sa zistilo, či nemajú u seba kradnuté veci. Ako povedal Rosenfeld, ide o bežnú rutinu, ktorú na nich Izrael uplatňuje.

Herzl Ben-Zvi, Starosta osady Karnei Shomron si myslí, že nové linky sú „odpoveďou na potreby všetkých pasažierov ako Palestínčanov, tak osadníkov“ pretože sa tak uvoľní obsadenosť autobusových spojení.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.