Festival arabské kultury v Plzni 2013

arabfest

Tentokrát na návštěvě v arabském domě

Čtvrtý ročník Festivalu arabské kultury v Plzni (Arabfestu) proběhne ve dnech 5. – 12. dubna 2013 na dvanácti místech Plzně s podtitulem Můj dům, Tvůj dům. I tentokrát organizátoři slibují bohatý týdenní program v podobě přednášek českých a zahraničních odborníků, koncertů, tanečních vystoupení, besed, výstav, soutěží, ochutnávek či workshopů.

Podtitul letošního ročníku zní Můj dům, Tvůj dům. Jde o odkaz na rodinu a proslulou arabskou pohostinnost, tedy dům zevnitř, a současně i na architekturu jakožto dům zvenčí,“ říká hlavní organizátorka Tereza Svášková.

Celý festival je letos zaměřen především na etnické či náboženské menšiny obývající arabský svět – jednotlivé akce tak představí Kurdy, Berbery, drúzy, kopty i křesťanské Araby. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na přednášku o arabských televizních seriálech, o soužití Židů a Arabů ve středověku či o islámském finančnictví.

Významným zahraničním hostem bude nizozemský sociolog Cornelis Hulsman, ředitel Centra pro mezikulturní dialog a zakladatel elektronického magazínu Arab-West Report, který povede hned dvě přednášky o nedávných událostech v Egyptě.

Každoroční besedy o aktuální politické situaci na Blízkém východě se letos zúčastní komentátor ČRo Jan Fingerland, analytik Jan Kužvart, redaktor týdeníku Respekt Tomáš Lindner a předseda Iniciativy pro svobodnou Sýrii Mazen Maialeh. Tématem bude dění v Sýrii.

Další besedou, kterou by si veřejnost neměla nechat ujít, bude debata s filmovým režisérem syrského původu Morisem Issou. Program hlavního festivalového týdne nabídne také osobité divadelní představení Ras al-Chajma režiséra Petra Macháčka, které získalo nejvyšší ocenění na celostátní přehlídce experimentujícího divadla „Šrámkův Písek“ za rok 2012.

Návštěvníci se mohou opět těšit na „festival ve festivalu,“ tedy velký odpolední sobotní program (tentokrát v Regionálním dobrovolnickém centru TOTEM), kdy na několika scénách pod jednou střechou budou probíhat orientální trhy, koncerty, besedy, přednášky, soutěže, workshopy a další. Rozmanitý program zahrnuje například besedu o tradicích a zvycích arabského světa, bubenický a taneční seminář, workshop arabské kaligrafie, cestopisnou přednášku z jemenského ostrova Sokotra či pásmo autorského čtení. Hosté se také budou moci občerstvit – a to přímo od šéfkuchařů tuniského a kuvajtského velvyslanectví, kteří budou připravovat tradiční arabské pokrmy.

Novinkou čtvrtého ročníku je festivalová soutěž pro veřejnost o velmi atraktivní ceny: zájezd do zahraničí, jazykový kurz a poukázku na krmení velblouda v plzeňské zoo.

V letošním roce se nám podařilo navázat užší spolupráci s festivalem dokumentárních filmů Jeden svět. Nově také ve spolupráci se Společností česko-arabskou pořádáme v rámci hlavního arabfestového týdne malý filmový festival nazvaný ArabFILMfest, který nabídne projekci dvou dokumentárních snímků tematicky spjatých s Arabským jarem,“ doplňuje k novinkám čtvrtého ročníku jeho hlavní organizátorka. Promítanými filmy budou snímky Důstojnost nemá hranic a Nedáme se umlčet.

Součástí týdenního festivalu je také rozsáhlý doprovodný program, který potrvá od 14. března do konce května a letos poprvé se přesune také do Prahy, kde v květnu proběhne třídenní minifestival arabské kultury. Doprovodný program zahrnuje také výstavy fotografií a obrazů; první takovou akcí bude vernisáž výstavy snímků Jana Brodského Káhira: skrytý půvab islámské architektury, která proběhne 14. března v Západočeském muzeu.

Festival arabské kultury v Plzni je tradičně pořádán pod záštitou Katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni, jejíž studenti a pracovníci z velké většiny tvoří organizátory festivalu. Letos nad ním poprvé převzalo záštitu nově vzniklé občanské sdružení Arabfest o.s.

Arabfest má rovněž širokou podporu ze strany města Plzeň. „Jsem velmi rád, že se takový festival v Plzni koná. Je to jedinečná příležitost, jak se seznámit s jinou kulturou, v tomto případě pro nás až exotickou, s jiným typem myšlení, s jiným životem. Motto přihlášky města Plzně do soutěže o titul Evropské město kultury 2015 znělo Pilsen Open Up! – Otevřete si Plzeň!, a já myslím, že právě Festival arabské kultury vhodně naplňuje toto heslo ve smyslu otevření se našeho města světu,“ říká primátor města Plzeň Martin Baxa.

Během minulých tří ročníků festivalu si tento projekt dokázal získat velmi dobrou pověst, o čemž svědčí i zvyšující se počet návštěvníků (během posledního ročníku navštívilo festival více než 1200 lidí). V Čechách i na Slovensku jde o ojedinělou akci, která se věnuje arabské kultuře v takovém rozsahu.

[Gallery not found]

Seznam partnerů čtvrtého ročníku Festivalu arabské kultury 2013: Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická ZČU, Katedra blízkovýchodních studií FF ZČU, Plzeň 2015 o. s. p., Magistrát města Plzeň, nakladatelství Dar Ibn Rushd, Společnost česko-arabská, , Státní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Západočeské muzeum v Plzni, Music Bar Anděl, Rozmarýn Café a Restaurant, Jabloň, scéna malých forem, festival dokumentárních filmů Jeden svět, Nebenet s. r. o., MadeInSyria.cz, Centrum tance, Seraf Café, VELbloud o.s., jazyková škola Arabesque, Oxford Bookshop, CK Mundo, Divadlo Dialog Plzeň, o. s., Česko-marocká obchodní a průmyslová komora, jazyková škola Jipka, Jazz Rock Dominik Café, CK Karel Hrdlička, V.K.S. Vagon Komerc Speed, spol. s.r.o., festival orientálních tanců Orient Dream, Projekt IHISTUD, Zoologická a botanická zahrada města Plzeň, vybrané zastupitelské úřady arabských zemí v České republice.

Seznam mediálních partnerů: Český rozhlas Plzeň, Plzeňský deník, Rádio 1, ZAK – regionální televize, HedvabnaStezka.cz, BlizkyVychod.eu, časopis VELbloud.

Seznam míst konání: Západočeská univerzita v Plzni, Státní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Západočeské muzeum v Plzni, Music Bar Anděl, Rozmarýn Café a Restaurant, Jabloň, scéna malých forem, Seraf Café, Jazz Rock Dominik Café, Divadlo DIALOG, Magistrát města Plzeň, TOTEM – regionální dobrovolnické centrum, Alliance française de Plzeň.

 

Festival arabské kultury 2013 v Plzni

 Můj dům, Tvůj dům“, 5. – 12. dubna 2013

Doprovodný program: 14. března – 31. května 2013

Zahájení: 5. dubna 2013, 18:00, obřadní síň Magistrátu města Plzeň

Program viz: www.arabfest.cz

Hlavní organizátorka:

PR kontakt:

Tereza Svášková

Daniela Navrátilová

+ 420 725 797 989

+420 723 949 428

tereza.svaskova@arabfest.cz

daniela.navratilova@arabfest.cz

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.