Půst či obžerství?

Mít hlad a žízeň není nic příjemného ani v létě, ani v zimě. Protrpět horké počasí a nedat si ani lok tekutiny, to už musí mít člověk pevnou vůli. A když už nastane ten okamžik, kdy se můžete občerstvit, musíte si dát pozor, abyste to zase nepřehanali. Jít z extrému do extrému se totiž nevyplácí.

V pondělí začal postní měsíc Ramadán, který bude trvat až do 5. července. Během tohoto období by měli postící se muslimové jíst pouze dvakrát denně. Rannímu jídlu před východem slunce  říkají suhúr, přičemž večeři po západu slunce se říká iftár.

Ramadán je v letních měsících nepříjemný hned dvakrát. Zaprvé panuje horké počasí a zadruhé jsou letní dny nejdelší v celém roce.

Muslimové, ostatně jako jakýkoli jiní obyvatelé Země, se mnohdy stravují nezdravě a není tomu jinak ani o Ramadánu. Inu, kdo by odolal těm skvělým a oku lahodícím pokrmům, které blízkovýchodní kuchyně nabízejí? Výživoví specialisté ve státech Perského zálivu radí, aby postící se osoby ráno snídali jídlo, které jim poskytne pro celý dost energie a tráví se pomalu, jako např. arabský chléb, salát, banány či cereálie. Naopak varují před tučnými a smaženými jídly či cukrem, zejména v nočních hodinách.

Aby tělo zůstalo v dobré kondici, nesmí se zapomínat na kvalitní spánek a dostatečný příjem tekutin. Pokud má tělo v nočních hodinách trávit těžká jídla, tělo si neodpočine. Stejně tak i nedostatek vhodných nápojů přivodí liskému tělu pouze žaludeční problémy, jak píše deník Gulf News.

Dle některých muslimů je půst příležitostí k pročištění organismu. Ovšem půst má své plusy i mínusy. Krátkodobý půst může být zažívacímu traktu prospěšný. Pokud se však nevhodně zkombinují tekutiny s některými potravinami, organismu se spíše jen přitíží. Obezřetní musí být i dlouhodobě nemocní lidé, kterým hladovění a neužívání předepsaných léků mohou způsobit vážné problémy. I když v islámu je definováno, kdo a za jakých okolností nemusí půst dodržovat, na tyto předpisy se příliš nehledí. Vždyť půst je jedním z projevů zbožnosti, ne?! Čím víc si člověk na tomto světě odřekne, tím více se mu na onom světě dostane. Nicméně, pokud si budete chtít vyzkoušet tento měsíční půst společně s muslimy a nebude Vám dobře, raději se napijte a najezte. Zdraví je přednější 🙂

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.