Poetická nespravodlivosť? Katarský básnik odsúdený na doživotie

Katar patrí medzi krajiny, ktoré podporujú Arabskú jar, verejne obhajuje revolúcie v Egypte, Tunisku a v ďalších arabských krajinách. O to šokujúcejšia bola správa o odsúdení katarského básnika za útok proti vládnucej rodine.

Prominentný katarský básnik Mohammed al-Ajami, vystupujúci aj pod pseudonymom Ibn al-Dhib, bol tento týždeň odsúdený súdom v Katare na doživotné vezenie. Medzi obvineniami proti básnikovi boli buričstvo proti režimu, ohováranie korunného princa a útok proti ústave.

Básnik pripravuje na nasledujúci týždeň odvolanie.

Podľa slov bývalého katarského ministra spravodlivosti, na základe vznesených obvinení môže byť básnik  odsúdený k maximálne piatim rokom vezenia. Doživotný trest odňatia slobody sa na základe jeho slov ukladá len v prípade pokusu o prevrat.

Spravodajská televízia Alarabiya okrem pokrytia tejto udalosti poukázala aj na fakt, že o rozsudku sa nezmieňuje televízia Aljazeera, aj napriek svojmu postoju ochrancu ľudských práv vo viacerých arabských krajinách, napr. v Kuvajte, Jordánsku alebo Bahrajne. Väčšinovým vlastníkom Aljazeery je práve katarská kráľovská rodina.

Viacerí básnici, spisovatelia a žurnalisti zaslali apel emírovi, aby básnika prepustil a vykompenzoval mu rok strávený vo väzbe. Amnesty International označilo verdikt za šokujúce porušenie slobody slova.

Je odsúdenia hodné, že Katar, ktorý vykresľuje sám seba na medzinárodnej úrovni ako krajinu hlásajúcu slobodu prejavu, sa uchýli k niečomu takému, čo evidentne predstavuje poručenie takéhoto práva.“ uviedol Philip Luther, regionálny riaditeľ agentúry.

Básnik bol zatknutý v novembri 2011 a bol obvinený z nabádania ku zvrhnutiu vládnuceho režimu a z napádania emira. Na základe informácií Amnesty, obvinenia boli vznesené na základe obsahu autorovej tvorby. Jeho zatknutie prišlo krátko po publikovaní „Jasmínovej básne“, ktorá kritizovala vlády naprieč regiónom Perzského zálivu a písalo sa v nej „všetci sme Tuniskom tvárou v tvár represívnej elite“.

 

Zdroj : Alarabiya

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.