Ozbrojení demonštranti napadli prístav v Líbyi

Skupina ozbrojencov napadla v snahe zastaviť export ropy prístavný terminál v meste Zueitina. Útok na prístav vzdialený 850 km od hlavného mesta Tripolis prišiel len niekoľko hodín po tom, čo robotníci prerušili štrajk a obnovili transport ropy k terminálu.

Zatiaľ nie je jasné, aký bol dôvod útoku na prístav, no pracovník prístavu identifikoval útočníkov, ako civilistov blokujúcich dodávky ropy v proteste trvajúcom niekoľko predošlých týždňov. Demonštranti v štrajku požadovali vytvorenie nových pracovných miest.

„Skupina prišla a požadovala, aby boli dodávky prerušené,“ povedal jeden z inžinierov v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters.

„Loď smerujúca do Talianska bola v tom čase napĺňaná surovou ropou a musel som s nimi vyjednávať, aby sme mohli pokračovať.“

„Bolo ťažké, presvedčiť ich, ale loď bola naložená. Všetky ostatné aktivity sme prerušili.“

Incident potvrdila aj naftárska spoločnosť. Protest, ktorého hlavným cieľom bolo zlepšenie pracovných podmienok robotníkov, prerušili kvôli pôstnemu mesiacu Ramadán. Ďalší postup mala Únia robotníkov prehodnotiť na konci pôstu v auguste. Dodávky ropy sa obnovili v pondelok.

Zueitina je relatívne malým producentom ropy s exportom 60 000 až 70 000 barelov denne. Terminál ma napriek tomu kapacitu zabezpečiť až 20% líbyiského exportu ropy.

Protesty, štrajky a útoky na ropné zariadenia v posledných rokoch znižujú export ropy z krajiny, ktorý sa rýchlo vrátil do predvojnového stavu 1,6 miliónov barelov denne.

Minister pre ropný priemysel Abdelbari al-Arusi poslal demonštrantom list, v ktorom sa zaviazal splniť niektoré ich podmienky po skončení Ramadánu.

Zdroj: Aljazeera

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.