Ospravedlňujeme sa, že sme sa ťa pokúsili zabiť

V takom duchu sa nesie list, ktorý poslal veliteľ pakistanského Talibanu Malale Yousafzai. Veliteľ v ňom píše o tom, ako oľutoval minuloročný útok militantov a vyzýva dievča, aby sa vrátilo domov do Pakistanu.

Malala Yousafzai, dnes 16 ročná, bola postrelená v októbri počas jej návratu zo školy bojovníkmi Talibanu. S ťažkými zraneniami hlavy a v kritickom stave ju previezli do Veľkej Británie, kde ostala aj kvôli hrozbám zo strany Talibanu.

Ako dôvod pokusu o zavraždenie 14 ročného dievčaťa bola jej aktivistická činnosť za podporu vzdelania žien. Malala sa dostala do povedomia v roku 2009 svojím denníkom písaným pre BBC Urdu, v ktorom opisovala život na Talibanom kontrolovanom území. Po útoku uviedol pre BBC hovorca pakistanského Talibanu Ehsanullah Ehsan ako dôvod jej proti-talibanskú činnosť a sekularizmus. Dodal, že nebude ušetrená.

Malala Yousafzai, zdroj: Guardian

V opise priebehu incidentu sa zdroje rozchádzajú. Jedna správa uvádza, že ozbrojenec s dlhou bradou zastavil auto, v ktorom sa Malala viezla, pýtal sa na ňu a následne spustil paľbu. Druhý zdroj uvádza, že bola zasiahnutá, keď nastupovala do auta alebo autobusu po ceste zo školy.

Malala mala len 11 rokov, keď začala písať spomínaný denník. Ten vznikol ako reakcia na obsadenie údolia Swat Talibanom a následným nariadením zavrieť dievčenské školy v regióne. Denník písala pod pseudonymom Gul Makai a jej identita bola zverejnená až po vytlačení Talibanu z regiónu. Malala si vyslúžila uznanie verejnosti za svoju odvahu písať o živote pod brutálnou nadvládou Talibanu.

Malala vystúpila 12. júla 2013 v OSN s pôsobivým prejavom, v ktorom spomína staré známe príslovie – pero je mocnejšie ako meč.

V rozsiahlom liste uvádzal talibanský veliteľ Adnan Rašíd odkazy na mnohých filozofov a politikov a dodal, že by si želal, aby ju mohol varovať pred jej proti-talibanskými aktivitami a tak zabrániť útoku.

„Všetky moje emócie smerovali bratsky k tebe, pretože patríme k tomu istému kmeňu Yousafzai,“ napísal Rašíd 15. júla v liste, ktorého autenticita bola Talibanom potvrdená.

„Útok proti tebe ma šokoval. Želal som si, aby sa to nikdy nestalo a ja som ťa mohol upozorniť skôr.“

„… radím ti, aby si sa vrátila domov,“ píše Rašíd vo svojom liste. Zároveň dievča vyzýva, aby pokračovalo v dievčenskej islamskej škole a svoje pero využilo pre islam.

Taliban pred časom priznal zodpovednosť za pokus o zavraždenie školáčky, pri ktorom boli zranené dve jej spolužiačky.

Malala bola najskôr hospitalizovaná v Pakistane, následne v Spojených arabských emirátoch a nakoniec bola letecky prevezená do Británie, kde museli doktori nahradiť časť jej lebky titánovou platničkou.

Rašíd je bývalý dôstojník pakistanských vzdušných síl. Bol uväznený za pokus o atentát na generála Parveza Mušarrafa. Odmietol spojenie útoku proti Malale a jej aktivizmu za vzdelanie dievčat. Vo svojom liste Malale píše, že Taliban nie je proti vzdelávaniu mužov alebo žien. Taliban údajne považoval jej písanie za kampaň proti snahám zaviesť islamský systém v regióne Swat a za provokáciu. V liste ešte odsudzuje snahy západu uplatňovať svoje štandardy všade vo svete. Napáda amerického prezidenta Baracka Obamu, bývalého štátneho tajomníka Henryho Kissingera, Angličanov a Židov.

 

Zdroj: Alarabiya, BBC

3 komentáre

  1. Pravda tak, priniesli len primitivizmus a zakony dzungle do europskych miest. Toto nam trebalo? Vy hlupaci ako ste to mohli dopustit. Este ze slovensko ma prisnu imigracnu politiku aby take agresivne hovæda nemohli prist otravovat tu a vymahat si svoje prava. Ja im dam take prava – bud vypadnes spæt alebo ta odbachnem s tvoju gebulu i maceru :PP

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.