OSN zahlasovalo za Palestínu

Hlasovanie, ktoré sa uskutočnilo tento štvrtok na pôde OSN v New Yorku valnou väčšinou rozhodlo o členstve Palestíny v Organizácii spojených národov. 138 krajín zahlasovalo za členstvo Palestíny, 9 štátov bolo proti a 41 sa zdržalo hlasovania.

Nové členstvo v pozícii pozorovateľa je pre Palestínu nepriamym uznaním vlastnej štátnosti, uznaním štátu zahŕňajúceho Západný breh Jordánu, východný Jeruzalem a Gazu.

Nadobudnuté členstvo umožňuje Palestíne účasť v ďalších zložkách OSN, aj v Medzinárodnom súdnom tribunále.

Krátko po vyhlásení výsledkov americká ambasádorka Susan Riceová adresovala pre médiá vyhlásenie k opozičnému hlasovaniu voči rezolúcii:

„Dnešná nešťastná a kontra produktívna rezolúcia vyvolá ďalšie prekážky na ceste k mieru. Preto Spojené Štáty hlasovali proti.“

Proti rezolúcii hlasovali Spojené Štáty, Izrael, Kanada, Česká republika, Maršalove ostrovy, Mikronézia, Nauru, Palau a Panama.

V čase schválenia rezolúcie vyzval generálny tajomník OSN Ban Ki-moon k obnoveniu priamych rokovaní medzi Izraelom a Palestínou,

Zároveň sa vyjadril, že dnešné rozhodnutie podkopáva nevyhnutnosť obnovenia dialógu. Podľa jeho slov má Palestína právo na uznanie vlastnej nezávislosti, rovnako ako má právo Izrael na mierové spolužitie so svojimi susedmi.

Výsledok hlasovania vyvolal radostnú náladu na Západnom brehu. Tisíce ľudí vyšlo do ulíc Ramalláhu a oslavovalo víťazstvo. V Betleheme sa odpaľovali ohňostroje a na počesť pamätnej udalosti zazneli aj zvony z kostolov.

Ozvali sa ale aj hlasy, ktoré označili rezolúciu za plané gesto a oslavy za prehnané.

Mahmoud Abbás, prezident palestínskej samosprávy, adresoval Valnému zhromaždeniu odkaz, že palestínska samospráva nevyjadruje v uskutočnenom kroku spochybnenie existencie Izraela, ale len legitimáciu Palestíny ako štátu.

Zároveň považuje za významné, že rezolúcia umožňuje povedať „dosť“ izraelskej agresii, nelegálnym osadám a okupácii.

Mark Regev, hovorca izraelského premiéra prehlásil pre Aljazeeru Abbásove vyjadrenia za prekážku v procese jednania o mieri.

Regev ďalej uviedol, že palestínske vedenie skresľuje skutočnosť, pretože Izrael dávno predtým akceptoval riešenie vzniku dvoch štátov.

 

Zdroj: Aljazeera

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.