Nová výzdoba Damašku

Damašek nadále zůstává v rukou syrského režimu, jak dokazuje nová dekorace v ulicích. Nejznámější syrský trh Hamídíja ve Starém městě v Damašku se proměnil na patriotické místo, když se trhovci rozhodli natřít rolety svých obchodů v barvách syrské vlajky. Nyní jakoby barvy říkaly „Vítejte v nové Sýrii!“ V oblastech kontrolovaných ozbrojenou opozicí se používá jiná vlajka. Vrchní pruh má zelený, střední bílý a spodní černý. Uprostřed jsou tři červené hvězdy. Tato vlajka patřila Sýrii do roku 1958. Pak Sýrie utvořila s Egyptem Sjednocenou arabskou republiku, která ale vydržela jen do roku 1961. Po rozpadu syrsko-egyptské unie se Sýrie ke své původní vlajce již nevrátila.

Dát roletám barevný kabát nebylo pouze o vlastenectví. Někdo to udělal z vlastního přesvědčení, jiný zase z rozumu. „Když jeden natřel roletu jako syrskou vlajku, postupně se přidali další. Kdyby to ostatní neudělali, v budoucnu by mohli mít nepříjemnosti. Musejí jít s davem,“ říká trhovec Wasím Amíní.

Syrská společnost podléhá veřejnému mínění a do určité míry se dá považovat za konzervativní. „Lidé jsou si vědomi, že doma si mohou dělat, co chtějí, ale na veřejnosti se musejí chovat tak, jak si to společnost žádá,“ vysvětluje Wasím Amíní, že ve většině arabských zemích není zvykem projevovat na veřejnosti svůj názor a přesvědčení, které se liší od postoje společnosti. „Už mi vadily ty otázky, proč jsem si nenechal přemalovat roletu. Tak jsem zaplatil 3000 liber člověku, co to dělá, a mám klid,“ tvrdí další z trhovců pan Júsif, který patří k těm obchodníkům, jenž otáleli, ale nakonec stejně podlehli okolnímu tlaku. Natření rolety se podle některých lidí v Damašku bere za nepsaný zákon. „Nechtěli to udělat, ale museli. Taková je místní společnost. Buď přijmete pravidla a bude se jimi řídit anebo za svůj vzdor ponesete následky,“ říká učitelka Farah Nazar.

Když na obchodní třídě Sálahíja skončila obchodům provozní doba, nastoupila četa natěračů na svou noční šichtu. Pro některé z mužů se natírání rolet stalo hlavním zdrojem příjmů. Než přijde ráno, musí barva na roletě uschnout. „Začínáme červenou, ta je nahoře. Pak černou, ta je dole. Bílý pruh uprostřed přijde jako poslední. Zelené hvězdy namalujeme úplně až nakonec,“ říká jeden z natěračů, který se představil jako Marwán.

Obchodníci v Damašku dávají svými roletami najevo spíše syrský patriotismus než podporu dosavadní vládnoucí garnituře. „Nic nezůstane věčně, věci se musejí změnit. To si uvědomují všichni. Sýrie ale zůstane,“ říká hrdě Wasím Amíní. Než se do Damašku vrátí zahraniční turisti, nový nátěr se oprýská, protože konec konfliktu je podle trhovců ještě daleko. „Až všechno pomine, zase to přetřou na nějakou neutrální barvu. Tohle je jen dočasně,“ tvrdí paní Farah Nazar.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.