Jemenčanka poskytla náhľad do života v tieni al-Káidy

Len 25 ročná Jemenčanka poskytla prostredníctvom interview pre Associated Press pohľad do vnútra rodiny prepojenej na al-Káidu.

Abeer al-Hassani prežila väčšinu svojho mladého života v rodine so silnými väzbami na najznámejšiu teroristickú skupinu. Traja z jej bratov sa stali bojovníkmi a všetci traja sú dnes mŕtvi. Dvoch z nich zabili bezpilotné lietadlá v januári 2013.

Jej príbeh nám umožňuje nazrieť do vnútra skupiny, ktorá sa podieľa na mnohých konfliktoch v regióne, vrátane Sýrie a posiela svojich bojovníkov aj na Sinajský polostrov.

Omar al-Hebishi, manžel mladej Jemenky, bol známy kvôli svojmu nádhernému hlasu. Zvykol spievať poetické hymmy na oslavu martýrstva a džihádu. V jemenskom hlavnom meste pomáhal pri verbovaní mladých bojovníkov. Viedol s nimi dlhé rozhovory na svadbách a v mešitách.

Rekrutovanie nových členov skupiny vykonával za silnej finančnej podpory zo Saudskej Arábie. Peniaze boli určené ako podpora rodinám martýrov.

Abeer al-Hassani sa rozviedla so svojím mužom v roku 2010.

Pred mesiacom odišiel jej manžel do Sýrie, kde sa mal pripojiť k extrémistom bojujúcim v konflikte. Pred svojím odchodom sa pokúsil ešte naverbovať staršieho z ich dvoch synov, len osemročného Awsa. Syna sa snažil presvedčiť videami zobrazujúcimi bojovníkov počas cvičení a plávania.

Mami, chcem ísť, lebo majú plavecký bazén,“ povedal svojej matke Aws.

Al-Káida na Arabskom polostrove, ako sa nazýva jemenská odnož globálnej teroristickej skupiny, využila chaos po zosadení bývalého jemenského prezidenta Aliho Abdullaha Saleh a získala kontrolu nad viacerými oblasťami v krajine. Z južných miest sa ich podarilo vytlačiť v roku 2012 za podpory americkej armády.

Viacero popredných predstaviteľov skupiny a desiatky radových členov bolo usmrtených počas útokov amerických bezpilotných lietadiel.

Napriek snahám o elimináciu skupiny v krajine, ktoré podporuje súčasný prezident Abd Rabbuh Mansour Hadi, operuje skupina vo všetkých regiónoch Jemenu.

Skupinu tajne podporujú aj Salehovi lojalisti, ktorí sa prostredníctvom chaosu v krajine snažia podkopať autoritu súčasnej vlády.

Predošlý režim mal údajne podporovať činnosť skupiny. Celé vojenské základne na juhu krajiny mali byť odovzdané do rúk al-Káidy. Uviedol Fares al-Saggaf, poradca súčasného prezidenta.

Sympatie k skupine sa vytrácajú najmä po útoku z decembra 2013. Al-Káida napadla nemocnicu vo vojenskom komplexe ministerstva obrany. Útočníci počas útoku vraždili pacientov, doktorov aj sestry. Hadi nariadil zábery z bezpečnostných kamier sprístupniť verejnosti, čím uštedril reputácii skupiny tvrdý úder.

Výpoveď Jemenčanky dokazuje, že teroristická organizácia má stále silný vplyv v chudobnej krajine.

Môžem vás ubezpečiť, že ak ostaneme v Jemene, moji dvaja synovia, Aws a Hamza, budú pokračovať v šľapajách svojho otca.“ povedala al-Hassani. „Musíme sa dostať z Jemenu.

Al-Hassani prežila celý život pod ťarchou jemenskej patriarchálnej spoločnosti. Prvýkrát bola vydatá vo veku 15 rokov, avšak po mesiaci sa rozviedla, kvôli jej neustálym útekom od manžela.

Krátko nato jej brat Bandar priviedol domov jej ďalšieho ženícha, o 20 rokov staršieho al-Hebishiho.

Al-Hebishi je známy pod pseudonymom Abu Osayed al-Madani a pre agentúru AP potvrdili jemenské bezpečnostné úrady jeho prepojenie na skupinu. Jeho hlas sa objavuje v propagandistických videách skupiny.

Hebishi bojoval v 90. rokoch v Bosne. Existuje len málo jeho fotografií. Dôsledne dbal, aby sa na žiadnej neobjavil.

Pri rozhovoroch s tínedžermi bol veľmi presvedčivý a pôsobil vznešeno, doma bol naproti tomu násilnícky a často bil svoju ženu aj deti.

Po rozvode donútili al-Hassani jej bratia, aby odovzdala výchovu detí do rúk bývalého manžela. Počas tohto obdobia jej bývalý manžel ukazoval fotky, ako pálil zápalky na tele mladšieho syna Hamzu. Procedúry mali byť podľa neho súčasťou jeho tréningu.

Pre pár týždňami dostala al-Hassani informáciu, že jej manžel odišiel do Sýrie. Jeho pripojenie k najradikálnejším skupinám bojujúcim v konflikte potvrdili militanti prehláseniami na Twitteri.

Počas manželstva al-Hassani bezmocne sledovala, ako boli jej bratia Bandar, Abdullah a Abdel-Mequid postupne vtiahnutí do organizácie.

Dvaja z bratov boli uväznení na niekoľko rokov. Vo väzení sa dostali do ešte užšieho kontaktu s radikálmi. Abdel-Mequid mal  len 16 rokov, keď bol vzatý do väzby.  V čase interview boli všetci traja po smrti. Zahynuli počas útokov bezpilotných lietadiel a ozbrojených stretov s bezpečnostnými zložkami.

 

Zdroj: AP

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.