Najlepšie miesta pre štúdium arabčiny

Arabčina sa v posledných rokoch stáva na západe populárnym jazykom. Mnoho študentov si ju vyberá z rozličných pohnútok, či už chcú spoznať exotické krajiny Blízkeho východu, dorozumieť sa s miestnymi ľuďmi alebo sa presadiť na zaujímavom pracovnom trhu, ktorý vytvárajú krajiny Perzského zálivu.

Mnohé univerzity v Čechách a na Slovensku, spolu so súkromnými jazykovými školami, ponúkajú zaujímavé kurzy arabského jazyka. Arabčinu je možné študovať aj z pohodlia domova prostredníctvom online kurzov. Napriek tomu študenti prejavujú čoraz väčší záujem o kurzy arabčiny v zahraničí.

Stav vzrastajúceho záujmu o kurzy na Blízkom východe čiastočne prerušili revolúcie v roku 2011 a následné komplikovanie bezpečnostnej situácie v obľúbených destináciách. Z ponuky vypadlo hneď niekoľko lukratívnych možností.

Kde sa v súčasnosti dá na arabčina na Blízkom východe študovať?

Tunisko

Tunisko je populárnou destináciou pre štúdium arabčiny. Študenti majú na výber niekoľko uznávaných vzdelávacích inštitúcií – Bourguiba Institute, Centre Sidi Bou Said alebo intenzívne kurzy ako súčasť China Educational Tours, pôvodne pôsobiaceho ako touroperátor, dnes organizujúceho krátkodobé kurzy po celom svete.

Bourguiba Institute ponúka troj-semestrový kurz za 2 920 $, pričom študenti absolvujú päť hodín arabčiny denne, zároveň aj hodiny tuniskej hovorovej arabčiny a lekcie z civilizácie a literatúry.

Krajina ponúka zahraničným študentom možnosť spoznávať blízkovýchodnú kultúru. Problémom sa ale stáva značná odlišnosť miestneho dialektu od štandardného spisovného jazyka. Študenti tak prichádzajú o možnosť cvičenia spisovnej arabčiny na ulici. Zároveň po prevrate v roku 2011 došlo k destabilizácii politického systému a k zníženiu bezpečnosti v krajine, čo rovnako záujmu o jazykové pobyty nenapomáha.

Egypt

Pred rokom 2011 bol Egypt najpopulárnejšou destináciou zahraničných študentov. Viac ako polovica amerických študentov si volila pre svoje štúdiá práve Egypt a rovnako bola krajina preferovaná medzi viacerými britskými univerzitami. Nestabilná politická situácia sa ale podpísala pod fakt, že mnohé univerzity do Egypta svojich študentov viac nevysielajú.

Egyptský dialekt je jedným z najlepšie známych na Blízkom východe a to predovšetkým vďaka bohatému filmovému a hudobnému priemyslu v Egypte.

Študenti môžu v Egypte študovať napríklad na Americkej univerzite v Káhire (AUC), Káhirskej univerzite alebo vo viacerých súkromných inštitútoch ako International Language Institute v Káhire, kde za intenzívny 5-týždňový kurz zaplatíte 889 $. Študent si môže vybrať aj z lokálnej ponuky. Študovať môže na univerzite Al-Azhar, ktorá je najstaršou a najuznávanejšou autoritou v celom moslimskom svete. Študenti na univerzite Al-Azhar bývajú v malých internátnych komunitách častejšie ako v hosťovských rodinách.

Situácia sa skomplikovala v Egypte v roku 2011 možno ešte viac ako v iných krajinách. Súčasné napätie a bombové útoky, protesty a zákaz vychádzania sťažujú študentom život. Štúdium na univerzite AL-Azhar môže byť ešte komplikovanejšie kvôli lokalizácii mnohých protestov v jej blízkosti.

Jordánsko

Ammán, hlavné mesto Jordánska, nepatrí práve k najatraktívnejším metropolám Blízkeho východu. Niektorí študenti dokonca vtipkujú, že Jordánci majú až dvadsať rôznych výrazov pre béžovú alebo pomenovávajú krajinu ako Hášimovské kráľovstvo nudy. Ammán má istotne čo ponúknuť aj napriek svojmu nelákavému výzoru. Okrem hlavného mesta krajina ponúka mnoho- koralové útesy, Petru, Wádí Ram, rímske a križiacky ruiny.

Jordánsko je dlhodobo vyhľadávané zahraničnými študentami kvôli stabilnej politickej a bezpečnostnej situácii. Ďalšou nepriehliadnuteľnou výhodou je blízkosť jordánskeho dialektu k spisovnej arabčine. Krajina zaznamenala prílev študentov najmä po zhoršení situácie v Egypte a po vypuknutí občianskej vojny v Sýrii.

V Jordánsku sa nachádza hneď niekoľko kvalitných jazykových inštitútov, vrátane vysoko hodnoteného inštitútu Qasid, Jordánskej jazykovej akadémie (JLA) a jazykového inštitútu na ammánskej univerzite. Oba inštitúty Qasid a JLA pomáhajú študentom zabezpečiť ubytovanie, vrátane ubytovania v hosťovských rodinách, ktoré im zabezpečí zlepšenie komunikácie v študovanom jazyku.

Libanon

Libanon sa na prvý pohľad javí ako najlepšia možnosť pre jazykový pobyt. Krajina ponúka pestré kultúrne spektrum a množstvo príležitostí trávenia voľného času. V priebehu jedného dňa môžete lyžovať v libanonských horách, opaľovať sa na pláži a večer môžete stráviť v nočných kluboch. Negatívom sú vyššie ceny ako v ostatných krajinách v regióne, no na nudu sa študenti istotne sťažovať v Libanone nemôžu.

Napätá situácia v regióne prakticky neumožňuje cestovanie mimo krajiny, ktorá je z jednej strany ohraničená Izraelom a z východu a zo severu hraničí so Sýriou. Rozlohou malý Libanon je možné precestovať za krátky čas a ďalej sa už po zemi nedostanete. Konflikt v Sýrii komplikuje bezpečnostnú situáciu v aj v Libanone, sme svedkami narastajúceho vnútropolitického napätia, sprevádzaného sektárskym násilím a bombovými útokmi.

Libanonský dialekt je považovaný za najviac „sexi“ na celom Blízkom východe, avšak štúdium arabčiny môže komplikovať rozšírená znalosť angličtiny a francúzštiny medzi miestnym obyvateľstvom.

Jazykové kurzy ponúkajú Americká univerzita v Bejrúre (AUB), Jazyková škola Saifi a Institut Francais du Proche-Orient.

Maroko

Maroko patrí k podceňovaným destináciám jazykových pobytov. Študenti akosi považujú Maroko za príliš vzdialené Blízkemu východu kultúrne aj jazykovo, no stále sa jedná o arabskú krajinu a miestni dobre rozumejú spisovnej arabčine, napriek od nej vzdialenému lokálnemu dialektu.

Cestovanie po krajine je vďaka jej cenovej prístupnosti a vysokej kultúrnej diverzite lákavé. V priebehu Arabskej jari ostalo Maroko takmer nedotknuté a preto dnes láka študentov, ktorí odchádzajú z Egypta, Tuniska alebo Sýrie, kvôli bezpečnostnej situácii.

K najkvalitnejším inštitútom v krajine patria Qalam wa Lawh v Rabate, Inštitút arabského jazyka a Subul Assalam vo Feze. Študentom sú nápomocné v zháňaní ubytovania, ponúkajú kurzy spisovnej arabčiny, miestneho dialektu, ale aj islamskej kultúry.

Omán

Omán je stabilnou krajinou s bohatým kultúrnym dedičstvom. Kurzy pre cudzincov ponúkajú napríklad Vysoká škola Sultána Qabúsa, mnohé súkromné inštitúty a Univerzita Sultána Qabúsa v Maskate.

Sýria

Kedysi vďaka dobrej bezpečnostnej situácii a nízkym cenám jednou z najvyhľadávanejších destinácií. Dnes sa krajina zmieta v dva a pol roka trvajúcej občianskej vojne bez vyhliadok na upokojenie v blízkej dobe. Zo zmieňovaných dôvodov nemá význam možnosti štúdia v krajine uvádzať.

Zoznam inštitúcií podľa jednotlivých krajín:

Tunisko – Bourguiba Institute of Modern Languages (Tunis), Learn Arabic in Tunisia (Sousse – Languages in Action), Centre Sidi Bou Said, China Educational Tours

Egypt – Ahlan Egypt (Káhira a Alexandria), Arabic Language Institute (ALI – American University in Cairo), 4U Arabic Language School (Káhira), Fajr Center for Arabic Language (Káhira), Hedayet Institute, Internation Language Institute, Languages Abroad (Káhira), Al-Azhar

Jordánsko – CIEE Arabic Language Programme (Ammán), CIEE Intensive summer Arabic programme (Ammán), CGE Jordan (Ammán), Languages Abroad (Ammán), SIT Study Abroad (Ammán), University of Jordan Language Centre, Qasid

Libanon – Center for Arab and Middle Easter Studies (AUB, Bejrút), Saifi Institute (Bejrút), Institut Francais du Proche-Orient

Maroko – Al-Akhawayn University (Ifrane), AmeriSpan, The Arabic Language Institute in Fez, The Arabic School of Morocco, Dar Loughat, Intensive Arabic Studies Programme (Tangier), Languages Abroad, Languages in Action (Fez a Tetouan), Oasis Language School, Sprachcaffe (Rabat), Subul Assalam Centre for the Arabic Language (Fez), Qalam wa Lawh

Omán – Sultan Qaboos college, Sultan Qaboos University (SQU)

Kuvajt – Arabic Language Unit (Kuvajtská univerzita), Aware Centre (Kuvajt)

Zdroje:

http://english.alarabiya.net/en/life-style/art-and-culture/2013/12/26/Top-places-to-learn-Arabic-in-the-Middle-East.html

http://www.al-bab.com/arab/language/learn.htm

Zdroj: Alarabiya

2 komentáre

  1. urcite sa oplati vyskusat v kahire aj ine skoly ako tie spominane
    za vyrazne nizsie ceny ako tie v spominanych institutoch zozeniete aj sukromneho lektora na velmi velmi intenzivny kurz
    avsak vacsinou su to kurzy ameje, spisovna arabcina velmi nie..

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.