Muqtada al-Sadr s mierovým plánom

Šiítsky klerik Muqtada al-Sadr sa rozhodol prebrať v Iraku iniciatívu a vypracoval návrh mierového plánu, aby mohli v Iraku po odsune okupačných vojsk nažívať spolu všetci Iračania.

Iniciatíva prišla v čase vládnej krízy, kedy sa zdá, že sa začali opäť prehlbovať nedorozumenia medzi sunitskými a šítskymi obyvateľmi krajiny. Len pred dvomi dňami otriaslo irackým hlavným mestom niekoľko výbuchov, ktoré vzali život najmenej 69 ľuďom a ďalších 200 zranili. Najväčšie škody narobili bomby v šítskych štvrtiach Bagdadu, čo vyľakalo množstvo ľudí pred možnými následkami, ktoré by mohli vyústiť do nového kola sektárskeho násilia.

Muqtada al-Sadr so svojimi spolupracovníkmi dali médiám k dispozícii návrh mierovej zmluvy so 14 bodmi. Klerik v nej varuje pred prelievaním irackej krvi a apeluje na rešpektovaní všetkých náboženských a etnických skupín žijúcich v Iraku. Jeho spolupracovník Saláh al-Obeidí opisuje návrh ako pokus „o zachovanie jednoty krajiny, ktorú treba ochrániť pred ďalšími bojmi.“ „Je to najlepšie riešenie, ktoré odmieta akékoľvek násilie a chce chrániť Iračanov pred vnútornými aj vonkajšími atakmi“ hovoril al-Obeidí.

Podľa Dhia al-Assádiho, ďalšieho prominentného politika po boku al-Sadra, už výzvu podpísalo 500 ľudí, vrátane politikov, akademikov, vedcov a miestnych šejkov. „Táto výzva je ako záchranná vesta v tejto veľmi ťažkej fáze, ktorou prechádzame“ opísal al-Assádi Sadrov návrh. Konferencie „Sadristov“ v Bagdade sa zúčastnil aj bývalý iracký premiér Ibrahím al-Džaafari a aj on vyzdvihol dôležitosť pripraveného návrhu. Podľa neho prišla výzva v ten pravý čas.

Aj napriek návrhu, však ešte nie je jasné ako sa ujme Sadrova výzva medzi radovými Iračanmi a vedením krajiny. Na finálnom texte návrhu, ktorý Muqtada al-Sadr nazval „Iracký národný zákon cti“ sa ešte stále pracuje. Ľudia v jeho okolí dúfajú, že by sa neskôr v krajine mohlo odohrať referendum.

Duchovný Muqtada al-Sadr je známy svojim ostrým protiamerickým postojom a taktiež tým, že stál na čele šítskych milícii, ktoré mali svoj podiel na sektárskom násilí v čase kedy upadol Irak do krvavého obdobia na prahu občianskej vojny.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.