Hamas a OOP pod jednou strechou

Palestínske rivalské frakcie FatahHamas spravili dôležitý krok k vzájomnému splynutiu, ktorý by znamenal prienik Hamasu do Organizácie za oslobodenie Palestíny. Splynutie oboch skupín môže mať hlbšie následky, pretože by tak hnutie, ktoré popiera právo Izraelu na existenciu, mohlo preniknúť hlbšie do palestínskej politiky.

Splynutie Hamasu s OOP, ktorá vznikala pod záštitou Fatahu je podľa islamského hnutia na spadnutie. Ich splynutie by sa však nemuselo zaobísť bez problémov, ktoré by ešte viac mohli prehĺbiť problémy na Blízkom Východe a skomplikovať prípadný mierový proces. Izraelská strana vníma dohodu medzi stranami s obavami.

K výraznému rozkolu došlo v roku 2007, kedy Hamas vyhral voľby v pásme Gazy, zatiaľ čo Mahmúd Abbás, palestínsky prezident, ale aj hlava Fatahu vládol na Západnom brehu. Paradoxne bolo rozdelenie prekážkou aj pri mierovom procese s Izraelom, pretože Abbás nepredstavoval všetkých Palestínčanov. Práve ich spojenie by mohol problém vyriešiť, alebo na druhej strane postaviť Hamas do čela. Islamské hnutie už vyhralo voľby aj v roku 2006, ale jeho krátku vládu položil práve Fatah spoločne s Izraelom a západnými krajinami.

Zmierenie sa začalo. Môže to trvať nejaký čas, ale už sme začali” povedal Azzám al-Ahmed, jeden z hlavných vyjednávačov za Fatah po rozhovoroch v Káhire. Podľa navrhovanej zmluvy by sa mal Chalíd Mišál postaviť do čela spoločne s Mahmúdom Abbásom. Voľby, ktorých sa zúčastnia by tak mohli znamenať, že sa Hamas opäť dostane na významné miesta s dôležitým rozhodujúcim hlasom.

Obe strany súhlasili, že sa zúčastnia separátnych volieb ako na Západnom brehu, tak aj v Gaze. Táto voľba by mala znamenať ukončenie rozdelenia a mala by sa vybrať vláda pre obe teritória. Abbás dúfa, že práve to by potom mohlo pomôcť k vytvoreniu samostatného štátu. Štvrtok palestínsky prezident vydal dekrét, kde vymenoval komisiu, ktorá bude na voľby dohliadať. “Určite narazíme na nejaké problémy, ale tento vlak už opustil stanicu a nikto ho nemôže zastaviť” povedal Džibríl Radžúb, jeden z popredných predstaviteľov Fatahu.

Izrael namieta, že každá palestínska vláda, ktorej súčasťou bude Hamas je katastrofou. Hamas však v poslednej dobe vyslal niekoľko signálov, že by sa vzťahy mohli zlepšiť. Od kedy sa s Izraelom dohodli na prímerí, tak sa ho snažia dodržiavať a dokonca sa aj Mišál vyjadril, že nebude stáť medzi Abbásom a Izraelom, ak sa začnú ich vzájomné rokovania.

Hovorca izraelskej vlády Mark Regev, však akékoľvek reči o umiernenejšom Hamase odmieta. Ako vždy, aj teraz pripomína, že skupina už niekoľko krát vyhlasovala, že jej cieľom je zničenie Izraela. “Nikto z medzinárodnej komunity by si nemal o Hamase robiť ilúzie” povedal Regev. “Je to hnutie, ktoré je od samého jadra teroristické. Ak sa Abú Mazen rozhodol kráčať s Hamasom, je to cesta vzdiaľujúca sa mieru” dodal. Abú Mazen je prezývka prezidenta Abbása.

Hamas po tom ako v Tunisku či Egypte vyhrali voľby islamisti cíti, že by mohli ísť v Palestíne rovnakou cestou. “Arabské nepokoje momentálne formujú celý región” povedal Mohammed Nasr, predstaviteľ Hamasu. Na jednej strane je Hamas posilnený úspechom islamistov v niektorých arabských krajinách, ale na strane druhej s napätím sleduje situáciu v Sýrii či Iráne, ktoré patria k jeho najbližším spojencom. Dokonca Hamas pre AP potvrdil, že zvažuje presťahovanie svojho veliteľstva zo sýrskeho Damašku. Podľa zdroja, ktorý si želal byť v anonymite opustili Sýriu v posledných týždňoch desiatky členov Hamasu a presťahovali sa do Libanonu, Gazy, Jemenu alebo Jordánska.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.