Líbya – Pamiatky a zaujímavosti

Cyrene
Ide o jedno z dôležitých miest helénského obdobia. Prosperovalo až do roku 365 nl, kedy bolo vážne poškodené zemetrasením. Ruiny mesta boli objavene v 18. storočí.

Leptis Magna
Leptis Magna bolo založené okolo roku 1100 pred naším letopočtom. Vo veľmi skorom čase sa mesto stalo hlavným obchodným centrom oblasti a jedným z významných miest ríše Kartágo. Od roku 146 pred naším letopočtom patrilo mesto Rimanom. V tej dobe bolo mesto s impozantnými stavbami, obrovským trhoviskom, honosnými domami a rozľahlým prístavom údajne najväčším klenotom Rímskej ríše. Do 6. storočí zažívalo mesto svoj najväčší rozmach. Neskôr však bolo po častých nájazdoch Barbarov silno poškodené a v 7. storočí opustené. Postupne ho zavial piesok z púšte. Vďaka tomu sa až do dnešnej doby zachovali zvyšky mesta vo veľmi dobrom stave.

Prvé zmienky o meste z dnešnej doby sa zachovali v cestopise neznámeho francúzskeho cestovateľa, ktorého v okolí Leptis Magna zajali piráti a ktorý tu bol uväznený. Po úspešnom návrate do svojej vlasti napísal o svojom putovaní cestopis a spomenul aj to, že objavil akési stratené mesto. Zvyšky vtedy úplne zaviatého Leptis Magna hľadalo niekoľko učencov. Po objavení nastala jeho deštrukcia. Veľa stĺpov a skvostov vtedajšieho mesta boli demontované a odvezené do vtedajších centier Egypta, niektoré časti z Leptis Magna boli dokonca odvezené do Paríža alebo Londýna. Tento stav skončil v roku 1913, kedy Líbyu začalo okupovať Taliansko, a Leptis Magna sa dostal do rúk talianskych archeológov. Začali tu výskumné práce. Piesok, ktorý Leptis Magna zavial, bol postupne odvezený čo najďalej, pretože inak by späť zavial celé mesto.

Zásadný vývoj v objavovaní tajov Leptis Magna nastal v roku 1951, keď Líbya získala nezávislosť a do výskumu sa mohli zapojiť odborníci z celého sveta. Najmä anglickí odbroníci vďaka pokročilým metódam modelovania budov zistili, že sa Leptis Magna svojím usporiadaním a vyspelosťou značne podobal vtedajšiemu Rímu, Aj preto bol pomenovaný ako africký Rím. Asi najväčšou zaujímavosťou bolo trhovisko, ktoré je zaujímavé nielen svojou veľkosťou, ale aj historickým významom. Išlo o jedno z najdôležitejších trhovísk medzi Európou a Afrikou. Zaujímavosťou tiež je, že sa tu narodil známy rímsky vladár Septimus Severus.

Sabratha
Sabratha bola založená okolo roku 500 pred naším letopočtom. Mesto bývalo významným fénickým ekonomickým odbytiskom tovarov, ktoré pochádzali z centrálnej Afriky. Mesto sa na nejaký čas stalo centrom Numidského kráľovstva, neskôr pripadlo Rímskej ríši. Dodnes sa tu v pomerne v dobrom stave zachovalo veľa historických budov, ktoré dokumentujú zašlú slávu mesta. V súčasnosti tu žije viac ako 100 000 obyvateľov. Na pobreží mesta Sabratha sa nachádzajú krásne pláže.

Tadrart Acacus
Ide o skalné maľby nachádzajúce sa na hraniciach Líbye a Alžírska. V skalnom masíve sa nachádzajú tisícky jaskynných malieb zachycujúcu širokú paletu motívov. Tie tu boli vytvorené počas 12. 000 pnl až 100 nl Turisti tu môžu obdivovať ľudské umelecké dedičstvo dávno zabudnutých spoločenstiev, ktoré v maľbách zanechali odtlačok svojej existencie.

Ghadames
Archeologické nálezisko bolo kedysi oprávnene nazývané „perlou púšte „, ležiacou v zelenej oáze. Ghadames predstavovalo jedno z najstarších predsaharských miest, a teda vzácny príklad vtedajšej architektúry. Ulice mestá boli komfortne vystavané, rovnako jako aj rôzne druhy obydlí. To všetko sa nachádzalo v nádhernej záplave zelene.

Tripolis (po arabsky Tarábulus al-Gharb) je hlavné mesto Líbye. Leží na pobreží Stredozemného mora. V meste je medzinárodné letisko, pobrežná magistrála, univerzita (založená v roku 1955) a rozsiahly priemysel a obchod.
Mesto založili v 7. storočí pred Kr.Feničania, od 105 pred Kr. až do 7. storočia po Kr. bolo súčasťou Rímskej ríše resp. Byzantskej ríše (dočasne obsadené Vandalmi). V 7. storočí ho dobyli Arabi, v roku 1551 Osmanskí Turci. Po dobytí talianskymi vojskami v roku 1911 sa stal centrom talianskej kolonizácie severnej Afriky. Od roku 1951 je hlavným mestom Líbye.

Oázové osídlenie Ghadames, známe i ako „Perla púšte“
obývaná Tuaregmi, ktorých Rimania nazývali Cydamae. Líbyjčania hovoria, že jeden výlet do Ghadamesu sa vyrovná všetkým ostatným, čo ste doteraz zažili a nič lepšieho už v živote nezažijete. Jedno z najstarších miest Líbye a celej severnej Afriky, ktoré je trvalo obývané napriek nehostinnej Sahare už viac ako 2500 rokov. Tradičná saharská architektúra, dômyselné zavlažovacie systémy, mesto, ktoré porazilo púšť. Tradičné umenie Tuaregov a originálne suveníry. Navštívime aj unikátny ksar NALUT starý 900 rokov a porovnáme berberov s beduínmi.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.