Alžírsko – Pamiatky a zaujímavosti

Al Qal’a v Beni Hammade
Nachádza sa na severe Alžírska. Ide o nádherné miesto v horách, kde sa nachádzajú ruiny hlavného mesta hammdských emirátov. Mesto bolo založené v roku 1007 a zničený už v roku 1152. Stojí tu ako príklad islamského kultúrneho dedičstva.

Djémila
Djemila sú ruiny rímskeho mesta v Alžírsku. Leží v nadmorskej výške takmer 1000 m, cca 80 km západne od mesta Constantine . Mesto Djemila bolo založené v 1. storočí nášho letopočtu ako sídlo rímskej vojenskej posádky. Počas stáročí sa ale vďaka poľnohospodárskej činnosti stalo významných obchodným centrom. Preto tu bolo postavené veľké fórum, bazilika, baptistérium, divadlo, ulice, domy a ďalšie stavby. V 5. – 6. storočí nášho letopočtu, ked sa rozpadla Svätá ríša rímska, bolo mesto Djemila opustené. Väčšina stavieb sa ale zachovala v pomerne dobrom stave až dodnes.

Údolie M’Zab
Prvé mestá tu stáli už v 10. storočí. Založil ich slávný národ Ibaditov. Nachádzajú sa tu štyri opevnená mesta. Tunajšia architektúra je dokladom vyspelosti Ibaditov, a dokonca slúži ako urbánny vzor a zdroj inšpirácie pre súčasnú architektúru.

Tassili n’Ajjer
jedná sa o špeciálne pamätihodnosť geologického významu. Nachádza sa tu nespočetné množstvo jaskýň a pohrebných miest. Steny jaskýň sú pomaľované maľbami vtedajších obyvateľov, a zachytávajú motívy ako napríklad migrácia zveri, klimatické zmeny, a celkový spôsob života obyvateľov Sahary 6. 000 rokov pnl

Tipasa
Nachádza sa na severe krajiny, v rovnomennom regióne, na pobreží Stredozemného mora. Tipas je starobylé púnskej mesto. Bolo založené Féničanmi. V tej dobe bolo významným hospodárskym centrom. Rimanmia odtialto usporadúvali výpady do Mauritánie. Tipas je ukážkou kombinácie fenického, rímskeho a neskôr byzantského architektonického umenia. Moderné mesto Tipas bolo založené v roku 1857. Mimo starovekých pamiatok ponúka miestne pobrežia prekrásne pláže.

zdroj: algeria-us.org

Timgad
Nachádza sa v severovýchodnej časti krajiny, v regióne Batna. Leží v blízkosti hôr Aures, cca 30 km juhovýchodne od mesta Batna . Ide o bývalé koloniálne rímske mesto. Timgad bolo založené rímskym cisárom Trajánom v roku 100 nášho letopočtu ako vojenské kolónia. Kolónia bola postavená vo vtedajšom architektonickom štýle, typickom pre Rimanov. V 3. a 4. storočí nášho letopočtu mesto zažilo svoj najväčší rozmach a stalo sa kresťanským centrom. Potom mesto v 5. storočia dobyli Vandali a v 6. storočí prevzali nadvládu nad mestom Berberi. V 7. storočia bolo mesto opustené a tak za niekoľko storočí zmizlo. V roku 1881 bolo opäť vykopané.

Kašbach
Kašbach je unikátne islamské mesto – medina. Kedysi strážilo obchodné cesty Kartága. Dnes prevažujú mešity a paláce v Otomanskom štýle.

Alžír
mesto bolo prístavom už od čias Rímskej ríše a mnohé z vtedajších stavieb sa v podobe ruín zachovali dodnes. Sú v pomerne dobrom stave vďaka suchej, púštnej klíme. Mnohé budovy pochádzajú z polovice 19. storočia, kedy bol Alžír komercionalizovaný Francúzmi, mesto si však zachovalo svoj maghrebský charakter v podobe cik-cakovitých uličiek, mešít, madersasov (študijných domov), krásnych tureckých obydlí a palácov. Medzi najlepšie múzeá severnej Afriky sa radia i miestne Národné múzeum krásneho umenia a Etnografické múzeum.


V blízkom Alžíru, na pobreží, je plážové stredisko Zeralda, ktoré je obľúbenou dovolenkovou destináciou s umelo vytvorenou nomádskou dedinou.
V už spomínanej Tipase môžete preskúmať rímske a púnske ruiny či numídske mauzóleum.
K ďalším vidieckym aglomeráciám sa radia Chiffa Gorges a Kabylia, lokalizované v horách, na ktorých svahoch v lete rastú olivy a figy, v zimných mesiacoch sa zmenia na lyžiarske strediská.
Východne od kapitoly, na pobreží Turquoise, nájdete dlhé pláže s mnohými rezortmi vodných športov. Polostrov Sidi Fredj má vlastný prístav, amfiteáter a iné kultúrne a športové zázemia.

Oran
druhé najväčšie mesto Alžírska – čo do pláží a historických pamiatok nijak nezaostáva za okolím Alžíru. Miestne plážové strediská nesú mená: Ain El Turk, Les Andalouses, Canastel, Kristel, Mostaganem a Sablettes. Najviac rozvinutý je dovolenkový rezort Les Andalouses, ktorý ponúka prvotriedne ubytovanie, nočnú zábavu a rôzne druhy vodných športov.

Plošina Šotov
Themcen bol dôležitým kráľovským mestom v období medzi 12. a 16. storočím, rozkladá sa na úpätí Malého Atlasu a jeho vysoká poloha prispieva k príjemnej, chladivej klíme, ktorá je skvelým únikom pred dusným africkým letom. K hlavným atrakciám sa okrem iných radia: Veľká mešita, Mansourahská pevnosť a Almohadské ochranné valy.
Mestská citadela, Constantine, sa rozkladá na východe plošiny, na brehu rieky Rhumnel. Bola založená Kartágijcami pod menom Cirta a dnes je najstarším nepretržite obývaným mestom v Alžírsku, kde za pozretie určite stoja – Palác Ahmeda Beya a mešita Djamma el-Kebir.

Sahara
Sahara je súčasne najvyhľadávanejšou a najzavrhovanejšou oblasťou Alžírska, to skutočne závisí od uhlu pohľadu konkrétneho cestovateľa. Relatívne neobývaná púšť priťahuje čoraz viac turistov, ktorý na ceste naprieč jej dunami vyhľadávajú osvieženie a odpočinok vo vzácnych oázach.
zdroj: algeria-us.org

Najlepšou vstupnou bránou Sahary je roklina El Kautara južne od Constantinu. Bod, kde sa pred vašimi očami „rozbalí“ nekonečná púšť, vyráža dych a miestni obyvatelia ho nazývajú „ústami Sahary“. Po ceste ďalej na juh sa nachádza väčšina alžírskych oáz, ktoré sa vymykajú predstavám Európana o maličkom zelenom raji uprostred piesočných dún. Ide zväčša o rozľahlé opevnené mestá s palmovými záhradami, mešitami, obchodíkmi a lokálnymi monumentmi.

Ostatné zaujímavosti
El-Oued – miesto prezývané „mesto tisícich dómov,“ hlavné mesto regiónu Souf. Väčšina budov má vysoké strechy, postavené na ochranu pred letnou horúčavou. Mesto je slávne aj vďaka kobercom, ktoré sú často ozdobené tradičným krížom regiónu Souf. Zaujímavý je tiež tradičný trh (súk), ktorý sa každý deň koná v starom meste
Pamätník martýrov – betónový pamätník bojov za Alžírsku nezávislosť navrhnutý v štýle architektonického brutalizmu. Na pohľad nie je príjemný, ale je pozoruhodný. Uvidíte ho takmer z každého miesta v Alžíri
Timimoun – priam pohľadnicová oáza na púšti Sahara, soľné jazero, 400 000 paliem, príjemná architektúra vo farbe terakoty
Pohorie Atlas – okrem obdivovania cédrových lesov sa tu dá aj lyžovať
Ghardaia – pôsobivé púštne mesto rozkladajúce sa na piatich pahorkoch

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.