Libanonský premiér Mikátí rezignoval

Libanonský premiér Nadžib Mikátí oznámil v piatok svoju rezignáciu. Toto vážne rozhodnutie malo byť výsledkom neschopnosti parlamentu dohodnúť sa na zákonoch, ktoré by viedli k voľbám ako aj odmietanie kabinetu predĺžiť mandát hlavného šéfa polície.

Libanon sa momentálne nachádza v politickej kríze. Okrem iného ju vyvolali najmä dva najväčšie politické bloky v krajine podporujúce rozdielne strany v občianskej vojne v Sýrii. Libanon a Sýria zdieľajú spoločne sieť politických aj sektárskych väzieb a mnohí sa v poslednej dobe obávajú, že násilie, ktoré sužuje Sýriu by sa mohlo prehupnúť za libanonské hranice.

Vo svojom piatkovom prejave, ktorý na živo vysielala libanonská televízia Mikátí vyjadril dúfanie, že jeho odchod by mohol prinútiť ostatné politické strany, aby našli nejaké riešenia. „Dnes ohlasujem rezignáciu vlády a dúfam, že Boh pomôže zoslať impulz politickému spektru v Libanone, aby sa stalo zodpovednejšími“ povedal dnes už bývalý premiér. „Nie je žiadna iná cesta ako byť lojálny Libanonu a ochraňovať ho, než prostredníctvom dialógu, ktorý otvorí cestu k sformovaniu vlády, aká by reprezentovala všetky politické sily v krajine a vzala na seba zodpovednosť za záchranu národa“ pokračoval Mikátí.

Rezignácii Mikátího predchádzalo obdobie politických hádok v libanonskom parlamente, kedy sa poslanci nedokázali dohodnúť v otázkach nadchádzajúcich parlamentných volieb, ktoré sú naplánované na jún. Neschopnosť dohodnúť sa môže vyústiť do toho, že by sa voľby museli presunúť na neskorší dátum. Ďalším problémom bol kabinet, ktorému dominuje strana Hizballáh, a jeho odmietavý postoj predĺžiť mandát generálovi Ašráfovi Rífimu, policajnému šéfovi v krajine. Hizballáh považuje Rífiho za svojho nepriateľa. Podľa slov Mikátího sa s jeho odchodom ocitne polícia v akomsi vákuu.

Mikáti oznámil svoju rezignáciu ešte v piatok, ale do soboty sa čakalo na to, kým jeho rezignáciu potvrdí prezident Michel Suleiman. Išlo však len o formalitu a splnenie si povinnosti. Rezignácia premiéra teraz otvorí nové rokovania politických strán s jediným cieľom a to pokúsiť sa vytvoriť koalíciu, ktorá by zvolila nového libanonského premiéra. Jeho post zostane prázdny dokým nebude pripravený nový kabinet.

Nadžib Mikátí sedel na premiérskej stoličke od júna 2011 a viedol vládu, ktorej dominoval Hizballáh so svojimi spojencami. Ich hlavným rivalom bola koalícia podporovaná západom na ktorej čele stál bývalý premiér Saad Haríri, syn zavraždeného premiéra Rafíka. Mikátí sa stal premiérom po tom ako sa Hizballáh zaslúžil o rozpad predchádzajúcej libanonskej vlády. Jeho vzťahy s Hizballáhom však aj napriek premiérskemu postu zostávali chladné. Odmietal obvinenia z toho, že by jeho vláda bola spriaznená s Iránom. Hizballáh ho obviňoval z lojality k ich vlastným rivalom.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.