Izrael zavraždil veliteľa Hamasu Ahmeda al-Džabarího

Podľa palestínskeho hnutia Hamas otvorí Izrael „brány pekla“ ak zaútočí na Gazu. Vyjadril sa tak v reakcii na vraždu svojho vojenského veliteľa Ahmeda al-Džabarího v Gaze, ktorú má na svedomí Izrael v rámci svojej novej operácie.

Izrael začal v okupovanom pásme Gazy svoju novú operáciu s názvom „Pilier obrany“ a dnes oslavoval úspech zakončený takmer chirurgickým útokom na auto v ktorom sa viezol Ahmed al-Džabarí, veliteľ brigád Izz al-Dína al-Kassáma, vojenského krídla Hamasu, ktoré kontrolovalo časť Gazy. Pár minút po smrti al-Džabarího sa Gazou ozývali výbuchy rakiet, pretože Izrael pokračoval v bombardovaní niekoľkých cieľov. Snaha Egyptu, nájsť medzi znepriatelenými stranami spoločnú reč sa tak opäť ocitla na bode mrazu. Palestínski militanti za posledných 5 dní vypálili z Gazy niekoľko rakiet, preto sa dnešný útok zo strany Izraelu berie ako odplata, hoci neadekvátne tvrdá, keďže je zvykom, že na nepresné vypálené rakety odpovedá židovský štát leteckým bombardovaním.

Dnešný nálet na pásmo Gazy si nevyžiadalo život len samotného al-Džabarího, ale aj ďalších ľudí. „Medzi mŕtvymi je sedem ľudí, z toho dve dievčatá mladšie ako päť rokov“ povedal minister zdravotníctva.

Hamas potvrdil úmrtie al-Džabarího s tým, že ho zabila raketa dopadnutá na ich auto v ktorom sa viezol s ďalším nemenovaným mužom. Aj samotný Izrael potvrdil svoj útok a vyhlásil, že ďalšie prídu v krátkom čase. Podľa Reuters sa v ruinách ocitla aj ďalšia budova patriaca Hamasu a tiež policajná stanica.

Toto je operácia zameraná proti viacerým teroristickým cieľom a rozdielnym organizáciám operujúcim v Gaze“ povedal reportérom hovorca izraelskej armády Avital Leibovitch. „Al-Džabarí mal veľa krvi na svojich rukách“ dodal. Podľa jeho slov je na ich zozname aj niekoľko ďalších mien aj zo skupiny Islamský džihád.

Krátko po útoku sa z rozhlasu prostredníctvom Hamasu v Gaze začali ozývať výzvy na odplatu. Vojenské krídlo vyhlásilo, že Izrael týmto útokom „otvoril brány do pekla“ a vyzvali, aby sa na odplate zúčastnili aj menšie skupiny. „Izrael vyhlásil vojnu Gaze a tak za ňu budú brať zodpovednosť so všetkými následkami“ nechal sa počuť Islamský džihád.

Podľa výzvednej služby Šin Bet mal byť al-Džabarí zodpovedný za to, že v roku 2007 prevzal Hamas kontrolu nad pásmom Gazy po tom, čo islamská skupina vytlačila bojovníkov Fatahu na Západný breh. Podľa nich mal byť tiež al-Džabarí zapletený do únosu vojaka Gilada Šalita a bol tiež mužom, ktorý im ho o päť rokov neskôr vydal výmenou za väzňov.

Ahmed al-Džabarí sa narodil v roku 1960 na východe Gazy v meste Šejaija a vystupoval aj pod prezývkou Abu Mohammed. Al-Džabarí prežil už štyri pokusy o atentát, no až tento piaty sa mu stal osudný. Pri jedno z útokov roku 2004 prišiel o najstaršieho syna, brata a ďalších troch príbuzných. V roku 2006 sa stal vojenským veliteľom Hamasu, po tom ako jeho predchodcu Mohammeda Deifa zabil izraelský útok.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.