Irán predviedol vylepšenú centrifúgu

Irán oznámil svetu, že vyvinul rýchlejšiu centrifúgu na obohacovanie uránu. V piatok počas Iránskeho dňa atómovej technológie prezident Mahmud Ahmadínedžád odhalil jedno zo zariadení.

Tieto centrifúgy tretej generácie by podľa hlavy Iránskej organizácie pre atómovú energiu mali urýchliť proces obohacovania šesťnásobne.

Iránsky jadrový program je vo veľkej pozornosti Spojených štátov a ich spojencov, pretože sa obávajú, že Irán použije technológie na výrobu jadrových zbraní.

Irán však prízvukoval, že nemá záujem o atómové zbrane. Aj napriek tomu vládnu obavy z ďalších sankcií zo strany prezidenta Obamu.

Bruno Pellaud, bývalý riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu uviedol, že Irán má už v súčasnosti tisíce centrifúg, ktorými môžu dosiahnuť obohatenie potrebné na výrobu jadrových zbraní. Novým predstaveným zariadením by sa teda nemal zmeniť náhľad na iránsky jadrový program.

Ahmadínedžád povedal, že 60 000 centrifúg novej generácie by malo dokázať zásobiť šesť jadrových elektrární po dobu jedného roka.

Ahmad Chatami, iránsky klerik, zároveň varuje Spojené štáty pred bláznivými krokmi, pretože vraj ich záujmy budú ohrozené iránskymi spojencami po celom svete.

zdroj: Aljazeera

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.