Definitívna facka pre Tunisko, krajina je v šoku

Severoafrická perla, Tunisko, sa po krvavom piatku topí v slzách. Keď v marci tohto roku teroristické komando chladnokrvne vystrieľalo múzeum v Tunise, turistická sezóna začínajúca o 3 mesiace bola vážne ohrozená. Mnohí z cestovných kancelárii si začali klásť otázku, či Európania vynechajú cenovo výhodné africké krajiny ako Egypt či Tunisko a radšej ostanú v Európe. Bezpečnostní analytici zas začali rozmýšľať nad tým, do akej miery je situácia vážna a či reálne hrozí ďalší teroristický útok, z ktorého by sa už krajina nespamätala a ktorý by dovolenkovú sezónu pochoval ešte pred jej začiatkom. Ja osobne som bol, priznám sa, skeptik. Vzhľadom na vnútroštátne problémy, bezpečnostné problémy v celom Magrebe (labilný Egypt, de facto zaniknutá Líbya) a najmä alarmujúce číslo mladých Tunisanov odchádzajúcich bojovať do Iraku a Sýrie bol síce marcový útok predpokladateľný, mnohí sme si ale mysleli, že teroristi dosiahli čo chceli a to im stačí – vystrašil domácich aj turistov, ktorých zatiaľ prišlo o 25% menej než vlani, vážne ohrozili cestovný ruch a spôsobili klesajúce tržby pre hotelierov. Ako sa ukázalo, bol to omyl a hrubo sme sa mýlili.

Seifeddine Yacoubi, alias „Abu Yahya Qayrawani“. Človek, ktorého milióny Tunisanov dnes považujú za hanbu národa a ktorému prajú pobyt v tom najhorúcejšom a najžeravejšom pekle. Človek, ktorý podľa svedkov s úsmevom na tvári zavraždil 39 nevinných ľudí na pláži, okolo bazéna a v areáli hotela RIU Imperial Marhaba v stredisku Port El Kantaoui, neďaleko obľúbeného mesta Sousse, ktoré patrí medzi najnavštevovanejšie lokality v Tunisku. Útočník mal prísť na pláž na nafukovacom člne (!) a oblečený bol ako obyčajný turista, držiac v ruke slnečník, pod ktorým  ukrýval kalašník, ktorým postupne začal páliť na nič netušiacich ľudí ležiacich na lehátkach. S úsmevom na tvári pokračoval v masakrovaní civilistov pri bazéne a dokonca sa dostal až von na ulicu (pre mňa niečo totálne nepochopiteľné), kde na neho hádzali stavbári vrecia cementu z budov. Neskôr ho polícia zastrelila. Svedectvá a fotky z miesta sú otrasné, človeku behá mráz po chrbte pri ich prezeraní. Bazén aj pláž sa zmenili na cintorín a objavili sa informácie, podľa ktorých si útočník obete vyberal a zameral sa najmä na Angličanov a na Tunisanov vôbec ani nemieril. Podľa iných zas strieľal ako zmyslov zbavený na všetko, čo sa hýbalo a utekalo.

plaz

 

Kto útočil? Išlo o 23 ročného vysokoškoláka z mesta Kairouan, ktorý nemá za sebou kriminálnu minulosť a nebol ani na zozname sledovaných osôb. Podľa všetkého to bol tuniský mladík, ktorý žil dva životy – ten skutočný a ten internetový. Rád chodil do mešity, ale veľmi rád si zahral aj futbal, bol fanúšikom rapovej hudby a Realu Madrid. Jeho facebookový profil je už zablokovaný, okrem futbalových príspevkov, obhajovania pôsobenia Islamského štátu publikoval aj statusy typu:

– „Ak láska k džihádu je zločin, uvidíte, že som zločinec“;

– „Hrdinovia sú v hrobkách, skutoční muži vo väzení a zradcovia v palácoch“;

– „Snáď ma Boh vyslobodí z tohto nespravodlivého sveta a spôsobí ľuďom utrpenie. Ľudia si na vás spomenú len vtedy, keď zomriete“.

Posledný príspevok na Facebooku zverejnil 31. decembra 2014, kedy bol pohoršený zo silvestrovských osláv a oslavujúcich nazval neveriacimi.

Podľa spravodajských agentúr sa k útoku priznal Islamský štát, v skutočnosti to tak nemusí byť a môže ísť len o sebareklamu a zviditelnenie sa. Pre zaujímavosť, Kairouan je štvrtým najsposvätnejším mestom celého islamu, cieľom fakultatívnych výletov z Hammametu, Súsu, Monastiru, Mahdie a práve tu  do roku 2013 organizovala dnes už teroristická skupina Ansar al-Sharia stretnutia a rozdávala propagačné materiály. Skupina je zakázaná, o to viac však naberá na popularite a ozbrojené strety medzi militantmi a armádou nie sú ničím výnimočným v pohraničných horských oblastiach s Alžírskom. Ekonomická situácia mladých nie je ružová, priemysel ani poľnohospodárstvo ich neláka a sen mnohých mladých Tunisanov je pôsobiť v cestovnom ruchu, od ktorého závisí ekonomika celej krajiny. Nie každému sa to podarí, frustrácia a napätie rastú, pocit vyčlenenia zo spoločnosti kvôli nesplneným snom o džobe v rezortoch tiež a mladí nachádzajú východisko či duchovné oslobodenie v mešitách a rôznych webových portáloch propagujúcich myšlienku islamského kalifátu. Len v piatok tuniská vláda nariadila zatvoriť 80 mešít, ktoré nie sú pod štátnou kontrolou. Prečo to vláda neurobila doteraz? Prečo nezakročila ráznejšie voči rastúcemu radikalizmu? A kde vlastne bola hotelová ochranka, ktorá zvykla byť štandardne zvlášť na pláži, v budove hotela a pred hotelom? Na súčasnú tuniskú vládu sa valí vlna kritiky z úst tuniských bezpečnostných analytikov, ktorí obviňujú vládu z nečinnosti a doslova ignorácie možnej teroristickej hrozby. To, že najviac ľudí odchádzajúcich bojovať za  Jabhat al-Nusra, Islamský štát a rôzne menšie teroristické skupiny pôsobiace na území Líbye, Sýrie a Iraku pochádza z Tuniska, je proste fakt. Liahňou mladých radikálov je spomínaná Súsa, odkiaľ odišlo najviac ľudí.

vyhlasenie

Po marcovom útoku v Tunise sa na Facebooku rozbehla masívna kampaň „I will come to Tunisia this summer“, teda „V lete prídem do Tuniska“. Ľudia z rôznych európskych krajín pripájali svoje fotky, na ktorých držali papiere so sloganmi. Akosi menej bola rozšírená táto dychvyrážajúca fotka:

militant

Nejedná sa o nejaký nepodarený žartík a práve zhotovenú fotografiu, po internete vraj koluje už od rozbehnutia kampane, tuniské úrady jej vraj ale nevenovali vážnu pozornosť, čo ma absolútne zaráža.

Okrem tej fotografie kolovala na Twitteri aj táto výzva:

twitter tunisko

Ťažko opísať slovami smútok, ktorý prežíva človek, pre ktorého bolo Tunisko srdcovkou. Letná sezóna s najväčšou pravdepodobnosťou skončila a voľných miest v hoteloch bude určite dosť. Je mi nesmierne ľúto Tunisanov, ktorí teraz prežívajú traumu z toho, čo bude ďalej a niekde v kútiku ich duše sa im zrútil svet. Je totiž očividné, že rakovina menom terorizmus už zavítala aj do tejto nesmierne otvorenej a priateľskej krajiny, kde sa ľudia aktívne zaujímajú o veci verejné (berme si z nich príklad). Je jasné, že sa niekto snaží uvrhnúť tento turistický raj do sveta anarchie, fanatizmu a biedy, kam západný turista už nebude mať odvahu vkročiť. Terorizmus v Tunisku nemá miesto, hlásia zdrvení domáci, ktorí sa pokúsia zlákať spät vystrašených turistov maximálnymi bezpečnostnými opatreniami a kvalitnými službami. Toto leto už ale asi nezachránia a pravdepodobne pôjde o najhoršiu turistickú sezónu s obrovským výpadkom Európanov, ktorí stratili dôveru. Tunisko čakajú veľmi ťažké mesiace, počas ktorých musí intenzívne začať riešiť zhoršujúcu sa bezpečnosť. Táto famózna krajina nesmie umrieť!

je suis

Zdroje: Twitter, Facebook, RT, Al Jazeera

http://www.mirror.co.uk/news/world-news/tunisia-hotel-attack-isis-fanatics-5956475

http://www.reuters.com/article/2015/06/26/us-tunisia-security-idUSKBN0P61F020150626?utm_source=twitter

http://news.sky.com/story/1509487/tunisia-exclusive-pictures-of-gunman-on-beach

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.