Barzáni je pripravený pomôcť sýrskym Kurdom

Iracký Kurdistan je pripravený v prípade potreby zasiahnuť na obranu Kurdov žijúcich v Sýrii. Masúd Barzání povedal, že ak budú Kurdi v Sýrii opätovne vystavení vyhrážkam a násiliu zo strany bojovníkov prepojených na al-Kájdu, tak nebudú váhať zasiahnuť.

Už v sobotu sa objavil list, ktorý napísal prezident autonómnej kurdskej oblasti na severe Iraku, Masúd Barzání. Napísal v ňom, že vyslal kurdských zástupcov do susednej Sýrie, aby vyšetrili informácie ohľadom správ, že teroristi napojení na al-Kájdu útočia na kurdských civilistov a zanechávajú za sebou desiatky mŕtvych. Správa Masúda Barzániho je tak ďalším príkladom toho, ako sa dvojročný konflikt v Sýrii pomaly prelieva za jej hranice, pričom sa zvyšuje napätie ohľadom sektárskeho násilia.

V oblasti severovýchodnej Sýrie sa dnes pomaly, ale isto hovorí o de facto kurdskej autonómii, keďže kurské obyvateľstvo tu prevláda nad ostatným. Kurdi sa tu však dostali do potýčiek zo sunitskými bojovníkmi, ktorí do Sýrie prišli z rôznych kútov sveta zvrhnúť vládu prezidenta Bašára al-Asada.

Ak sa preukáže, že správy sú pravdivé a teda, že nevinné kurdské ženy a nevinné deti sú vystavené násiliu, smrti či terorizmu, tak Iracký Kurdistan využije všetky svoje kapacity na to, aby ochránilo týchto obyvateľov“ nechal sa počuť Barzáni. Neupresnil však možnosti prípadného zásahu v Sýrii. Barzáni označuje severovýchodný cíp Sýrie ako „západný Kurdistan“. Severný iracký región posiela Kurdom do Sýrie pravidelne zásoby jedla, pohonné látka či lekársku pomoc, avšak sobotňajší list bol vôbec prvým, kedy Barzáni skloňoval aj prípadnú intervenciu.

Prístup Irackého Kurdistanu k Sýrii je odlišný od irackého prístupu, pretože kým Barzáni hovorí aj o vojenskej pomoci Kurdom, tak iracký premiér Núr al-Malíki povedal, že sa do sýrskeho konfliktu miešať nebude.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.