Západná Sahara – Geografia

Západná Sahara je republika obsadená marockými vojskami.

Predošlé názvy boli napríklad Rio de Oro, Saguia el Hamra alebo Španielska Sahara.
Súčasná forma vlády a stupeň nezávislosti v tejto oblasti je bližšie neurčený. O nadvládu nad týmto územím v súčasnosti bojujú Maroko a Front za oslobodenie, ktorý v roku 1976 vyhlásil exilovú vládu v Alžírsku. Toto teritórium bolo po odsune Španielov rozdelené medzi Maroko a Mauretániu.
Gerilové aktivity sa objavujú v oblasti sporadicky za prímeria vyhláseného v roku 1991 a kontrolovaného zo strany OSN.

Ako hlavné mesto neslúži momentálne žiadne.
Západná časť krajiny je pod kontrolou marockých vojsk.
Populácia: 491 519 obyvateľov.
V mestách žije 81% populácie.
Prevažujúce náboženstvo je islam. Sú tu dve výrazné etnické skupiny a to Arabi a Berberi.  Používajú sa tu dva jazyky a to hassanijská a marocká arabčina.

Krajina sa nachádza v severnej Afrike na pobreží Atlantického oceánu, medzi Marokom a Mauretániou. Celková rozloha je 266 000 km2.
Klíma krajiny je suchá púštna so zriedkavými zrážkami. Na pobreží sa vytvárajú hmly a zrážky sú prevažne vo forme rosy.
Povrch je prevažne rovinatý, tvorený kamenitými a piesočnatými púšťami s nízkymi pohoriami na juhu a severovýchode. Najvyšší vrchol má 805 metrov, no nie je pomenovaný.

Hlavnými prírodnými zdrojmi sú fosfáty a železná ruda. Orná pôda predstavuje len 0,02% krajiny. Hlavným problémom je hlavne sucho a nestabilná a neistá politická situácia.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.