Zakladateľa Hamasu možno stretnúť v jeho múzeu

Domov zakladateľa Hamasu a dlhoročného duchovného vodcu Šejka Ahmada Jásina v jednej zo štvrtí mesta Gaza premenilo hnutie na múzeum.

Múzeum Šejka Ahmada Jásina stojí v Gaze v štvrti Sabra a od svojho otvorenia pred mesiacom sa stalo obľúbeným miestom návštevníkov, ktorí sem prichádzajú stráviť svoj deň. Výnimkou nie sú ani školské výlety plné detí. „Šejk bol lídrom odporu v Palestíne“ hovorí jeho syn Abdel Hamid Jásin, ktorý pri útoku na svojho otca utrpel zranenia. „Tento dom bol domom celého národa“ Abdel Hamid povedal, že od smrti otca sa v dome zmenili len detaily. „Len sme priniesli niekoľko fotografií a upravili jeho konferenčnú miestnosť, aby sa v dome mohli ľudia voľnejšie pohybovať“ opísal nové múzeum syn zavraždeného lídra. Vdova po Jásinova, dvaja synovia a ďalších viac než 25 príbuzných stále obýva priestory 5-izbového domu.

Obývacia miestnosť, ktorá svojho času slúžila ako Jásinova kancelária je ozdobená fotografiami na ktorých je duchovný vodca spoločne s lídrami Hamasu, ale aj známymi arabskými vodcami akými bol jordánsky kráľ Husejn alebo palestínsky vodca Jásir Arafat. V strede miestnosti odpočíva invalidný vozík, ktorý Jásin používal pri presunoch po dome.

Jásinovu spálňu zdobia portéty vystavené na posteli. Vo vnútri malej sklenenej vitríny sú uložené fragmenty invalidného vozíka na ktorom sedel v momente, kedy ho 22.marca 2004 zavraždili vypálené rakety z izraelského vrtuľníka. Vedľa spočíva jeho Korán, špeciálny nástavec vďaka ktorému si ho mohol pripnúť k svojmu vozíku, zbierka kníh, videonahrávky prejavov a jeho starý počítač.

Toto múzeum nám pomôže oživiť spomienku na veľkého imáma, martýra Ahmeda Jásina, medzi arabskými a islámskymi národmi” hovorí nápis v knihe návštev od premiéra Ismaíla Haníju, ktorý dlhé roky pôsobil ako šejkov asistent.

Dom v ktorom je múzeum umiestnené hral významnú rolu v histórii Hamasu, pretože práve tu sa odohralo prvé stretnutie medzi lídrami hnutia v čase kedy vznikalo. Palestínske rodiny sem prichádzali po rady, Jásir Arafat sa tu zvykol zastaviť v čase moslimských sviatkov a Hamas dom stále používa ako hlavné miesto odkiaľ vysielajú svoje vyhlásenia.

3 komentáre

  1. Likvidace vůdce teroristické organizace NENÍ vražda. Heydrich nebyl zavražděn, ani Bin Ládin. Eliminace Jasína byla eliminací zločince, který schvaloval sebevražedné bombové útoky v izraelských tržnicích, pizzeriích a autobusech městské dopravy. Hamas je zločinecká organizace a vy ji propagujete.

  2. je to vrazda ako kazda ina, tak ako zavrazdili Jasina, tak zavrazdili bin Ladina…ak clovek zabije cloveka jedna sa o vrazdu…neobhajujem nic, nepropagujem ale obcas je fajn pozriet si aj ine ako izraelske spravy…a ci je ci nie je teroristicka organizacia, spytaj sa na to trebars v palestine…

  3. Zabití člověka samozřejmě vždy vražda není. Pokud policie nebo armáda zabije vůdce zločinecké bandy, pak je to oprávněné užití zbraní. Ten Heydrich (jak psal Max) byl podle Vás tedy zavražděn?
    Ptát se na to, zda Hamas je nebo není teroristická organizace v „Palestině“ opravdu smysl nemá. To, zda nějaká organizace je teroristická, se dá určit z toho, jak se projevuje, ne z toho, že se udělá anketa na ulici mezi stoupenci teroristů. A mimochodem – moc by mě zajímalo, co míníte pojmem „Palestina“. Jaké to je území? Patří tam jen Gaza, nebo i Izrael a Jordánsko?

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.