Zablokovanie Twittru v Turecku vyvolalo vlnu nesúhlasu

yes-we-ban_237878Používatelia sociálnych sietí v Turecku a po celom svete vracajú úder tureckej vláde, ktorá sa rozhodla pre zablokovanie služby Twitter v krajine.

Počet tweetov pochádzajúcich z Turecka údajne vzrástol až o 138 percent po rozhodnutí tureckej vlády službu zablokovať. Medzi ľudí, ktorí našli spôsob, ako obísť zablokovanie sa pridal aj prezident Abdullah Gul.

Celý svet sa ti smeje Erdogan #ErdoganBlockedTwitter“ písali používatelia služby, pričom sa na sociálnej sieti objavili viaceré obrázky parodujúce tureckého premiéra, medzi nimi aj obrázok Erdogana pokrytého výkalmi od vtáčika z loga siete.

Iná karikatúra zobrazuje premiéra na predvolebnom plagáte amerického prezidenta s upraveným logom „Yes we ban“.

Erdogan vo štvrtok v noci prehlásil úmysel „vymietiť“ sociálnu sieť, ktorej používatelia začali hromadne publikovať obvinenia z korupcie proti jeho osobe.

Medzi správami namierenými proti súčasnému premiérovi bola aj uniknutá nahrávka, v ktorej údajne prikazuje svojmu synovi, aby z rezidencie odniesol značnú časť finančných prostriedkov v súvislosti s vyšetrovaním polície.

Erdogan obvinenia odmieta a označil ich za podvrh a snahu diskreditovať jeho osobu pred parlamentnými voľbami, ktoré prebehnú 30. marca.

V piatok zdieľali používatelia služby prehlásenie telekomunikačného úradu, ktorý na príkaz súdu službu v krajine zakázal. Zároveň 12 miliónov tureckých užívateľov Twittru zdieľa inštrukcie od spoločnosti, ako obísť blokádu. Twitter ponúkol tureckým používateľom náhradnú možnosť publikovať informácie prostredníctvom sms správ. Turci obchádzajú blokádu aj prostredníctvom virtuálnych súkromných sietí VPN.

Proti plošnému zablokovaniu služby sa postavil aj prezident Gul, ktorý krok premiéra označil za neakceptovateľný.

„Okrem toho, ako som už mnoho krát povedal, je nemožné celkom vypnúť komunikačné technológie ako Twitter,“ napísal na Twittri pre svojich viac ako štyri milióny odberateľov turecký prezident.

Major Ankary Melih Gokcek sa stal prvým členom Erdoganovej vládnucej strany, ktorý zákaz obišiel. Upozornil na to na Twittri.

Proti kroku vlády sa postavila opozícia v krajine a kriticky sa voči tomuto kroku vyjadril aj viceprezident Európskej komisie.

Zdroj: Aljazeera

erdogan-twitter

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.