Wádí Ram

Kým severu Jordánska dominujú miesta ako hlavné mesto Ammán, rímsky Džeraš, Mŕtve more, rieka Jordán, Madaba, hore Nebo, odkiaľ Mojžiš uvidel zasnúbenú zem, juh Jordánska sa stráca v púšti smerujúcej ďalej do Saudskej Arábie.

Top atrakciou celej krajiny je nabatejské skalné mesto Petra, ktoré navštívia ročne státisíce turistov. Najvyhľadávanejšie lokality si ale nie vždy vychutnáte najviac. Niečo podobné zažijete možno aj pri Pyramídach v Egypte, po ktorých návšteve sa budete chcieť stratiť niekde v tichosti púšte, mimo pozornosti všetkých predajcov a povozníkov.

Wádí Rum je jedinečnou prírodnou pamiatkou, nachádzajúcou sa celkom na juhu krajiny, pri hraniciach so Saudskou Arábiou. Suché údolie leží asi 70 km východne od jediného jordánskeho prístavu, Aqaby. Po asfaltovej ceste sa dostanete až k centru pre návštevníkov, kde zaplatíte niekoľko eur za vstup do národného parku. Odtiaľ ešte pár kilometrov po ceste a zrazu vás začnú obkolesovať mohutné skalné bralá lemujúce z juhu a východu celé údolie.

Cesta končí v dedine Ram, jedinom stabilnom sídle v celom údolí. Dedina pozostáva z niekoľko desiatok prízemných betónových domčekov, ohradených dookola múrmi. Ešte tu nájdete budovu školy, motorest, cintorín, oceľovú konštrukciu vysielaču, týčiacu sa nad budovy a zopár tiav uviazaných na dvoroch pred domami. Cesta končí presne za dedinou a ďalej nepokračuje. Do nedozierneho údolia pokračujú len do piesku vyjazdené koľaje od terénnych automobilov.

Šofér ma vyhodil skoro ráno pri motoreste- reštauráciou s veľkou betónovou terasou plnou prázdnych stolov a stoličiek. Zavolal som Madallahovi, na ktorého som mal kontakt od kamaráta, v dúfaní, že mi pomôže s mojim výskumom. Zatiaľ sme si dali so šoférom kávu. Ospalý personál nám ju priniesol a my sme sa pri nej krčili za chladného rána. Slnko vychádzalo vyššie a vyššie a ja som vedel, že mu netreba ani dávať veľa a onedlho premení púšť naokolo v peklo.

Madallah sa napokon objavil na veľkom bielom pickupe. Zoskočil z neho maličký oblý pánko v bielom odeve. Vzal ma k sebe domov, do diwánu, a prichystal mi raňajky. Zjavil som sa mimo sezóny, takže kempy v púšti boli prázdne a nevedel mi povedať, či budú na noc nejakí turisti. Porozprával som sa s ním pri ohrievači o miestnej kultúre a neskôr ma zveril Walídovi, mladému Egypťanovi, s ktorým som sa spolu s francúzskym manželským párom vybral do púšte.

Spočiatku som sa zdráhal noci v kempe, lebo môj zámer vo Wádí Ram bol odlišný, ale ku koncu som to vôbec neľutoval. Walíd bol super kuchár a výborný zabávač. Väčšinu večera sme strávili v opustenom kempe len štyria, spieval nám, sedeli sme pri ohni v stane a pozorovali nekonečné diaľavy nášho vesmíru na nočnej púštnej oblohe. Ten deň som si prvýkrát zašoféroval auto po púšti a zistil som, aký môže byť západ slnka v tejto mesačnej krajine nádherný. Slabnúce svetlo sfarbilo červené skaly lemujúce údolie celkom do krvava.

Nasledujúce dni sa ma ujal Madallahov príbuzný, Ibrahím. Striedavo som ich strávil u neho v diwáne a v púšti v stanoch jeho kmeňa. Obišli sme autom celé údolie až k saudským hraniciam. Noc sme strávili u rodiny jeho manželky v stane v púšti, desiatky kilometrov od dediny. Dlho do noci sme sedeli, chlapi sa rozprávali o nových pastvinách, hľadeli do ohňa a ja som sa pokúšal porozumieť ako sa len dalo. Deravý stan len málo chránil pred chladným vetrom vanúcim z púšte. Spali sme na rohožiach a keď vyhasol nadránom oheň, zima sa mi dostávala až ku kostiam.

Wádí Ram fascinuje návštevníkov svojou prírodnou scenériou, strmými výsokými skalnými stenami, ktoré uzatvárajú údolie, nedoziernou rovinou púšte. Bez ľudí by bola krajina len pustinou. Beduínske stany sú ale roztrúsené po celej oblasti. Miestni sú strohí, tichí ľudia, skúšaní ťažkými prírodnými podmienkami. Strohí, s prísnymi pohľadmi, ale priami, úprimní a nápomocní. Beduínske pravidlá a etika púšte sú neporušiteľné. Bol som cudzinec, ktorého nikdy predtým nevideli a možno už ani neuvidia a aj napriek tomu som bol pozvaný do ich príbytkov a mohol som ostať koľko som chcel.

Vo Wádí Ram nájdete nádherné tiché miesta, kde si prečistíte svoje myšlienky a aspoň na chvíľu utečiete od nášho zbesneného sveta. Pre tých, ktorí hľadajú pohodlie, zážitky a dobrodružstvo sú tu beduíni z kmeňa Zalabíje, ochotní sa postarať a ponúknuť ubytovanie v kempoch a sprievodcovské služby v kraji, kde neskúsený cudzinec nemá šancu obstáť.

Ak sa do Wádí Ram vyberiete, odporúčam vám kontaktovať jedného z týchto dvoch pánov. Určite budete s ich službami spokojní a keď tam budete, nezabudnite ich odo mňa pozdravovať. Môžete im stopercentne dôverovať.

2013-05-14 17.17.13

2013-05-14 17.17.46

[Gallery not found]

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.