Východná Líbya je polo autonómnym regiónom

Kmeňoví vodcovia a velitelia milícii vyhlásili na východe Líbye v oblasti bohatej na ropu polo autonómny región. Tento krok vzbudil obavy z toho, že by mohlo ísť o prvý krok, ktorý by znamenal rozdelenie krajiny po tom ako sa rozpadla vláda Muammara Kaddáfiho.

Líbyjská prechodná vláda so sídlom v Tripolise krátko po vyhlásení autonómie varovali, že by tento krok mohol naštartovať nálady, ktoré by mohli viesť až k rozdeleniu krajiny. „Je to veľmi nebezpečné. Toto je bezohľadné volanie po rozdelení a to my v úplnosti odmietame“ povedal Fathí Baja, jeden z vedúcich predstaviteľov prechodnej vlády. „Sme proti rozdeľovaniu a proti akémukoľvek kroku, ktorý by ohrozil jednotnú Líbyu.“ dodal.  

Tisíce zástupcov najväčších kmeňov, politici a velitelia milícii, ktorí na konferencii v Bengházi vyhlásili autonómiu východnej časti krajiny však nevidia vo svojom rozhodnutí ohrozenie celistvosti krajiny. Ako vyhlásili, chcú aby boli súčasťou Líbye. Dodali však, že ich krok bol neodkladný, pretože počas Kaddáfiho vlády sa rozvíjala najmä západná časť krajiny a východ sa cítil zanedbaný. Týmto krokom chcú nakloniť misky váh tak, aby sa obe časti Líbye rovnako rozvíjali. Mnohí obyvatelia východnej Líbye aj dnes prízvukujú, že prechodná vláda sa viac venuje západnej časti, kde leží hlavné mesto.

Na konferencii sa dohodli, že východný štát známy ako Barqa, by mal mať svoj vlastný parlament, policajné zložky a svoje hlavné mesto, ktorým bude Bengházi. Podľa ich plánu by ostatné dôležité veci ako národná armáda či spravovanie zásob s ropou podliehali federálnej vláde v Tripolise. Barqa je geograficky vyčlenená medzi strednú Líbyu, Egypt a na juhu má hranice s Čadom a Sudánom. Podobné rozdelenie Líbya už zažila v rokoch 1951 až 1963, kedy v krajine vládla monarchia a mala krajinu rozdelenú na tri oblasti: Tripolitániu na západe, Fezzán na juhozápade a Kyrenajka na východe. Arabský názov pre Kyrenajku je Barqa.

Zhromaždenie v Bengházi zvolilo za hlavu novej vlády Amheda al-Zubaira, ktorý strávil za Kaddáfiho éry roky vo väzení. Ahmed al-Zubair je potomok bývalého líbyjského kráľa Idrisa, ktorého práve Kaddáfi v roku 1969 zvrhol a zmenil tvár krajiny. Al-Zubair je aj členom prechodnej vlády. Do dvoch týždňov by sa mali v Bengházi uskutočniť voľby, aby sa po nich mohla zvolať vláda. Al-Zubair pri svojom vymenovaní sľúbil ochraňovať práva občanov regiónu a tiež povedal, že Barqa uznáva prechodnú vládu ako legitímneho zástupcu Líbye na medzinárodnom poli. „Obyvatelia Barqy, sme bratia, musíme ochraňovať jeden druhého“ povedal vo svojom príhovore. „Líbya nebude rozdelená. Sme jeden národ“ dodal

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.