Voľby v Bahrajne vyhrala šiítska opozícia

Víkendové voľby v malej krajine ležiacej v Perzskom zálive vyhrala tesne šiítska opozícia keď získala 18 kresiel v 40 člennom parlamente. V krajine, kde vládne kráľ Hamád ibn Isa Al-Chalífa zo sunitskej menšiny je to pre šiítov veľké víťazstvo, hoci nemusí prakticky nič znamenať.

Vládnuca dynastia dúfala, že hlasovanie bude vzácnym príkladom volieb západného štýlu v konzervatívnom regióne Perzského zálivu a ukážu poriadok v krajine, ktorá je strategicky prepojená so Spojenými štátmi. Bahrajn je domovským prístavom pre americkú flotilu, ktorú pre Pentagon predstavuje dôležitú rovnováhu voči narastajúcej iránskej sile v celom regióne.

Šiíti berú svoje víťazstvo ako politickú odplatu za to, že niektorých ich významných predstaviteľov uväznili a koncom týždňa postavia pred súd s vážnym obvinením plánovania štátneho prevratu.

Úradníci starajúci sa o voľby čelili viacerým problémom, pričom nemohli zaregistrovať viac než 2000 obyvateľov len kvôli neplatným hlasovacím lístkom. Najväčší šiítsky blok ani nedúfal v takýto úspech. Získali 18 kresiel zo 40 a zvíťazili v každom z okresov, kde sa voľby konali, hoci ešte pred nimi sa sťažovali, že volebný systém ich znevýhodňuje.

“Víťazom je aj vládnuca rodina vďaka pomerne vysokej účasti čítajúcej 67% populácie a vysokým percentom šiítskych voličov” povedal o voľbách Shadi Hamid venujúci sa udalostiam v oblasti Perzského zálivu. “Mali väčšiu účasť ako v mnohých západných krajinách a môžu to ukázať pred medzinárodnou komunitou a povedať: “Pozrite, stále je u nás deomkracia”.” dodal.

Voľby vyhlásené v nedeľu v štátnej televízii určili za víťazov Šiítske politické zoskupenie s 18 kreslami, zatiaľčo pro-vládna skupina sunitov ich získala len 13. O zvyšných 9 kreslách sa rozhodne v druhom kole, ktoré sa uskutoční 30.októbra. Tie sa väčšinou rozdelia medzi podporovateľov vládnuceho systému.

Všetky dôležité rozhodnutia ostávajú v rukách panovníka Hamáda ibn Isa Al-Chalífa a jeho rodiny. Parlament zostane aj naďalej miestom, kde sa budú predkladať a rokovať o jednotlivých návrhoch a sťažnostiach.

Líder hlavnej šiítskej strany Al Weqaf sa sťažoval, že minimálne dvom tisícovkam ľudí bolo znemožnené ísť voliť, kvôli nekompletným lístkom. Šejk Ali Salaman pre Associated Press povedal: “Nebudeme sa snažiť napadnúť volebné výsledky, ale chceme poukázať na problémy kedy dochádza k roztriešteniu šiítskej sily pri rozdeľovaní volebných okrskov.” Zároveň poukazuje na fakt, že vládny program podporuje sunitov prichádzajúcich do Bahrajnu, kde môžu získať občianstvo, čím si zase vláda zabezpečuje svojich voličov.

Nemôžeme súhlasiť s týmto záverom” povedal. “Sme väčšina v tejto krajine, máme väčšinu hlasov, ale v skutočnosti nedostaneme väčšinu parlamentných kresiel. Prečo? Je zrejmé, že vláda robí všetko pre to, aby nám zabránila získať väčšiu silu. Nebudeme spokojní pokiaľ sa pravidlá volieb nezmenia.” vystúpil po voľbách Šejk Ali Salaman.

Zdroj: Associated Press

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.