Van zasiahlo silné zemetrasenie

Oblasť provincie Van ležiaceho na východe Turecka zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 7,2 richterovej stupnice. Spúšť za sebou nechala viac než 240 mŕtvych, tisícku zranených a najmenej 3000 zničených domov.

Deň po ničivom zemetrasení, ktoré zastavilo život v oblasti Vanského jazera na východe krajiny, si tragédia vyžiadala takmer 240 obetí a minimálne 1300 zranených. Povedal to dnes zástupca premiéra Beşir Atalay na tlačovej konferencii. Rozptýlil tak prvotné odhady, kedy sa dokonca hovorilo o tisícke mŕtvych. Podľa jeho slov už turecká vláda podnikla prvé kroky a do postihnutej oblasti začala prúdiť humanitárna pomoc ako aj stany pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou a jedlo. Do regiónu v priebehu niekoľkých hodín prišlo 1275 záchranných tímov z 38 tureckých provincií. Podľa odhadov malo zemetrasenie zničiť okolo 3000 a 4000 budov v celej zasiahnutej oblasti.

Záchranné tímy prehľadávajú trosky budov a snažia sa vyhrabať živých ľudí, pretože sa domnievajú, že náhly kolaps domov pod nimi uväznil tucty ľudí. Celú noc strávili stovky záchranárov na mieste nešťastie hľadaním, kým ďalšie skupiny začali stavať stany, poľné nemocnice a kuchyne.

Minister vnútra Idris Naim Şahin povedal, že sa len v meste Erciş zrútilo najmenej 80 niekoľko poschodových budov. V polovici z nich ešte stále môžu byť uväznení ľudia a preto sa obáva, že by počet obetí mohol rýchlo narásť.

Najtvrdšie otrasy prežili ľudia v meste Erciş na východe Turecka neďaleko hraníc s Iránom. „Množstvo budov sa zrútilo a mnoho ľudí prišlo o život, ale ešte nevieme presné čísla. Urgentne čakáme na záchranárov, stany a ich pomoc. Nemáme žiadne ambulancie a v meste je len jedna nemocnica.“ opisoval situáciu krátko po nešťastí miestny starosta Zülfükar Arapo?lu.

Práve touto oblasťou prechádza známe tektonické pásmo, ktoré už má na svojom svedomí niekoľko zemetrasení.

Centrum oblasti, mesto Van vzdialené cca 90 kilometrov od epicentra v Ercişe tiež pocítilo otrasy a aj tu došlo k škodám. V mestách postihnutých zemetrasením vyhlásili pohotovosť a vyzývali ľudí, aby opustili zničené domy, pretože sa ľahko môže stať, že sa zrútia celé. Obyvatelia strávili prvú noc vonku pri ohni alebo u svojich blízkych.

Krátko po zemetrasení vyhlásil premiér Erdo?an, že došlo k „obrovským ľudským a materiálnym škodám“. Keď sa dozvedel čo sa na východe krajiny stalo, zrušil svoj oficiálny program a odletel do mesta Van spoločne so svojim zástupcom Atalayaom a ministrom dopravy Y?ld?r?m. „Štát robí to najlepšie čo vie, aby pomohol tím čo prežili“ povedal Atalay. „Nákladné autá so zásobami s červeného polmesiaca z blízkych provincií in Muş, Elaz?? a Erzurum sú už na ceste“ prezradil hneď po pristáti novinárom. „Keďže je v regióne chladné počasie, našou prioritou bude distribuovať stany, ohrievače a jedlo tak rýchlo ako to bude možné.“ dodal zástupca premiéra.

Okrem hlavného zemetrasenia pri meste Erciş so silou 7,2 richterovej stupnice sa neskôr triasla zem aj v tzv. následných otrasoch. Tie mali silu 5,5 richterovej stupnice a epicentrum malo približne 19 kilometrov severovýchodne od mesta Van. To si nemalo vyžiadať obete a vyskytli sa len malé škody.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.