Turismus v Sýrii se ocitl na bodě mrazu

Historickou čtvrť Damašku nevynechal snad žádný návštěvník Sýrie. Kouzelné uličky a ještě zajímavější arabské domy s dvorem a fontánkou uprostřed byly lákadlem jak pro zahraniční turisty, stejně tak pro bohaté investory. Ubytovat se v jednom z těchto domů přeměněných do luxusních hotelů bylo jako probudit se v pohádce z knihy Tisíce a jedné noci. Sladký sen se proměnil v noční můru, která budí damašské hoteliéry ze spaní.

Fájiz Mídání šéfuje hotelu Talisman, nejluxusnějšímu hotelu ve Starém Damašku. Dřívější lesk slávy hotelu připomínají v kanceláři Fájize Mídáního fotografie Brada Pitta a Angeliny Jolie, kteří se v hotelu ubytovali v roce 2009. Nyní mezi stěnami čtyři sta let staré budovy se ubytovalo ticho. „Na začátku roku 2011 turismus nebyl situací poznamenán. Od května 2011 začal turismus upadat. V červnu se stala situace pro turismus katastrofální, nyní je na bodě nula,“ povzdechne si Fájiz Mídání u skleničky sladkého čaje.

Talisman je jeden z mála hotelů, které svůj provoz i v tak mrzuté době nepřerušily. „Je zde mnoho zavřených hotelů. Až 85 procent turistických agentur přestalo fungovat,“ poukazuje Fájiz Mídání na úpadek turismu, který byl několik posledních let zlatou studnicí syrského ekonomiky.

Fájiz Mídání lituje, že syrské ministerstvo turismu se orientovalo především na turisty z Evropy a USA, kteří tvořili většinu klientely a teď nepřijíždí. „Ministerstvo se mělo se zaměřit i na další země, jako Rusko, Čína, Indie, Brazílie nebo Venezuela. To je bod zlomu, na který teď na to doplácíme,“ zlobí se. Syrští hoteliéři investovali značné finance do oprav historických budov a nyní strádají. „Naši jediní klienti jsou ze sdělovacích prostředků a obchodníci. To ale nejsou turisti,“ říká Fájiz. Aby hotel mohl vůbec fungovat, zredukoval ceny o 50 až 60 procent. „Udělali jsme také zvláštní nabídku pro dlouhodobé pobyty zejména pro zahraniční odborné pracovníky pracující v Sýrii, kteří preferují zůstat v hotelu, kde se cítí bezpečněji než v pronajatém bytě. Těm jsme dali slevu 60, někdy i 70 procent, jen aby hotel zůstal v provozu,“ mluví Fájiz Mídání o své strategii. Pokoj pro dva na jednu noc nyní vyjde asi 100 USD.

Jako pravý vlastenec má Fájiz Mídání v úmyslu podpořit obnovu domácího hospodářství, až se situace uklidní. Chce nabídnout odborníkům a investorům, kteří by pomohli postavit hospodářství znovu na nohy, ubytování za speciální ceny do té doby než bude Sýrie připravena znovu lákat turisty„Z mého hlediska bych se zezačátku nezabýval turismem. Náš hotel by se z turistického hotelu stal dočasně obchodním. Sýrie potřebuje pomoc každého Syřana,“ říká se zapálením.

Hotel Talisman má v Damašku celkem dvě budovy. Talisman 1 je situován v židovské čtvrti a Talisman je blíže k Umajjovské mešitě, asi největší pamětihodností Damašku. „Měli jsme v plánu otevřít také Talisman a další v Aleppu, ale zastavili jsme veškeré přípravy, protože to nemá smysl,“ lamentuje hoteliér nad přerušením dobře se vyvíjejícího byznysu.
O tržby nepřicházejí jen hoteliéři, ale také prodavači suvenýrů a starožitností. „Cizinci nakupovali především šátky, dřevěné krabičky s perletí nebo jiné suvenýry. Syřané tohle tolik nekupují, zvlášť teď, když je jídlo dražší,“ říká sklesle prodavač Alí, který pracuje na damašském trhu Qajmaríja. Na rušné ulici se místo turistů procházejí hlavně mladí Syřané, kterým je nutno nabídnout něco jiného. Některé obchody se proto zaměřily na módní doplňky západního stylu. „Spíše prodám heavymetalové náramky než něco tradičního syrského. Musíme brát realitu takovou jakou je, turistů se jen tak brzo nedočkáme,“ tvrdí Alí, který si v minulých letech vydělával i pronajímáním pokojů zahraničním studentům.

Historické památky a turistická místa zůstávají otevřená. Zahraniční turisty tu sice vidět není, ale přesto zde není prázdno. Například citadelu v Aleppu využívají mladé páry ke schůzkám mimo dosah zvědavých očí.

Cestování za památkami v Sýrii je kvůli bezpečnostní situaci obtížnější než dříve. Na cestách je hodně bezpečnostních kontrol a místní obyvatelé nedoporučují cestovat především do severozápadní oblasti Sýrie. Pokud se však turisti vyhnou některým místům, mohou si dovolenou v zemi stále užít. „Nejlepší je buď použít vnitrostátní leteckou dopravu, pokud je to nutné, anebo do některých oblastí vůbec nejezdit. Člověk nikdy neví, co se může stát,“ varuje nejeden ze Syřanů. V oblastech kontrolovaných vládními silami by turisti neměly mít žádné komplikace.

Podle některých Syřanů by situace v oblasti cestovního ruchu byla daleko lepší, kdyby některá média realitu záměrně nezkreslovala a neodrazovala tak zahraniční turisty a investory od návštěvy země. „Nemůžeme říct, že nemáme problém. Máme. Lidi chtějí svobodu, demokracii, jiný režim. Na tom se pracuje, ale některá média jsou zaplacena, aby psala o Sýrii špatné zprávy a rozvířila ekonomickou a mediální válku. A to nás hodně ovlivňuje,“ říká Fájiz Mídání. Budoucnost Sýrie vidí ve spolupráci se státy, které stojí v těchto zlých časech na její straně. „Pokud by se teď politické problémy vyřešily, potřebuje čtyři až šest na obnovení našeho stavu. Musíme ponaučit z našich dřívějších chyb a hlavně se zaměřit na jiné státy než doposud. Tato ekonomická válka není proti režimu či prezidentovi, ale proti syrským občanům. My však vytrváme, přežijeme a z těchto problémů vyjdeme důstojně,“ věří hoteliér.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.