Tuniský prezident ušiel z krajiny

Tuniský prezident Zine el Abidine Ben Alí ušiel so svojou rodinou z krajiny, ktorá sa zmieta v násilnostiach a protestoch súvisiacich s nezamestnanosťou a korupciou.  

Piatok večer sa prvý krát objavili správy o tom, že prezident Tuniska Ben Alí opustil krajinu po masovom povstaní voči jeho režimu. Krajine vládol od prevratu z roku 1987. Následne sa svet dozvedel, že lietadlo s prezidentom pristálo v saudskoarabskom meste Džidda, hoci nebolo známe kto ho do kráľovstva doprevádzal. Monarchia vydala vyhlásenie, že prijatie prezidenta bolo len kvôli „výnimočným udalostiam“ v Tunisku. Niektorých členov prezidentovej rodiny pri pokuse utiecť z krajiny zatkli.

Ben Alí utiekol z hlavného mesta krajiny a už vtedy sa špekulovalo, kde by sa mohol objaviť. Uvažovalo sa o Malte, Líbii či dokonca Paríži. Podľa niektorých informácii malo lietadlo s prezidentom nameriené do francúzskeho hlavného mesta, ale Nikolas Sarkozy odmietol prijať tuniskú hlavu štátu. 

Nepokoje v krajine vypukli 17.decembra, po tom ako sa 26-ročný Mohammed Bouazizi na protest proti nezamestnanosti upálil pred vládnou budovou v meste Sidi Bouzid. Tento akt zúfalstva odzrkadlil frustráciu národa, ktorý trápi nielen nezamestnanosť, ale aj rastúca inflácia, zvyšovanie cien potravín a sloboda prejavu. Povstanie ľudí sa rýchlo rozšírilo do mnohých ďalších tuniských miest. 

V piatok oznámil premiér Mohammed Ghannouchi, že preberie vládu v krajine dokým sa neuskutočnia nové voľby. „Keďže prezident je dočasne neschopný vykonávať svoje úlohy, rozhodlo sa, že premiér bude pôsobiť ako hlava krajiny“ povedal Ghannouchi vo vyhlásení pre štátnu televíziu. Pre televíziu Al-Jazeera sa vyjadril, že za súčasných okolností nedovolí, aby sa Ben Alí do Tuniska vrátil a bude plniť funkciu prezidenta až do vypísania nových volieb. Odvoláva sa na článok ústavy, hoci pozorovatelia poukázali na to, že by sa prezidentovým zástupcom mal legálne stať hovorca parlamentu. „Je to manipulácia s ústavou“ označil premiérov počin sociológ Noureddine Miladi. „Práve hovorca parlamentu by mal byť zodpovedný za nové voľby. Ghannouchi patrí do tej istej skupiny skorumpovaných politikov ako Ben Alí. Nič sa nezmení, je to len pokračovanie tej istej hry“ zostril svoje vyhlásenie Miladi.

Aj napriek tomu, že prezident piatok opustil krajinu protesty v Tunisku neskončili a objavili sa dokonca útoky na vládne budovy v centre hlavného mesta. Políciu obvinili so spoluprácou s protestujúcimi a vandalizmu a ľudia sa domáhajú ochrany svojho majetku. Rozvášnený dav sa po odchode prezidenta stretol pred ministerstvom vnútra a dožadovali sa Ghannouchovej rezignácie.

Protesty a nepokoje sužujú ulice tuniských miest necelý mesiac a za tento čas si vyžiadali podľa rôznych zdrojov až 60 mŕtvych, desiatky zatknutých a niekoľko nezvestných. Revolúcia, ktorá mení Tunisko si od západných médii vyslúžila prívlastok „jasmínová“. Povstanie inšpirovalo aj susedné Alžírsko, kde na prelome rokov vypukli v uliciach protesty proti zvyšovaniu cien základných potravín, ale nemali takú dohru ako v Tunisku.

4 komentáre

  1. No otázne je, že na kedy. Ale osobne si myslím, že sa Tunisania veľmi rýchlo vrátia k normálnemu fungovaniu. Turizmus potrebujú. A ak je to niekedy na leto, tak by to mohlo byt v poriadku uz. NNavyse, co si zaplatite v cestovke, to vam aj musi poskytnut vsakze. Politicku situaciu je ale tazko odhadnut.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.