Tuniský premiér Džebali rezignoval

Tuniský premiér Hamádi Džebali dnes na tlačovej konferencii v hlavnom meste Tunis oznámil svoju rezignáciu. Na svojom poste stál od polovice novembra 2011.

Premiér svoje rozhodnutie komentoval týmito slovami. „Sľúbil som, že ak sa moja iniciatíva nepodarí a neuspejem, tak rezignujem na post premiéra a to je to, čo práve teraz robím po tom ako som to oznámil prezidentovi“ povedal Džebali v prezidentskom paláci. „Dnes sa medzi ľuďmi šíri veľké sklamanie a je na nás, aby sme si opätovne získali ich dôveru. Prvým krokom bude to, že odstúpim zo svojej funkcie“ pokračoval teraz už bývalý premiér.

Prvé nejasné správy o prípadnom odstúpení tuniského premiéra sa objavili už včera po tom ako vládnuca strana An-Nahda odmietla Džebaliho plán sformovať kabinet aj z nečlenov, ktorý by riadil Tunisko v čase krízy do ktorej upadlo po tom ako nedávno zavraždili ľavicového opozičného politika Šukrího Belaida.

Hamádi Džebali, ktorý varoval pred chaosom, ak jeho plán zlyhá sa ešte pokúsil nájsť riešenie a preto sa stretol s prezidentom Marzúkim. Neskôr sa však stretol s kabinetom a ráno sa s nimi rozlúčil pričom ich požiadal, aby pokračovali v riešení tejto situácie.

Líder strany An-Nahda Rašíd Ganúši posunul vpred svoj vlastný návrh, ktorý hovoril o zostavení vlády z politikov a technokratov a tiež povedal, že medzi politickými stranami bol súhlas na to, aby Džebali premiérom zostal, no ten to odmietol.

Džebali však nevylúčil svoj návrat na premiérsky post, ale len v prípade, že by ho povolal prezident na sformovanie novej vlády, ktorú by viedol len za predpokladu, že by sa zbavila vyjednávania medzi stranami a bola by podmienená novými voľbami.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.