Tawakel Karman, matka jemenskej revolúcie

Písal sa dátum 7.október 2011 – a práve v tento deň mal za úlohu nórsky Nobelov inštitút v Osle vyhlásiť držiteľa Nobelovej ceny za mier pre rok 2011. Svet s napätím očakával, koho tento rok Nobelova komisia poctí touto prestížnou, hoci často aj kontroverznou cenou. Hodiny odbili 11.hodinu a prišlo rozhodnutie – Nobelovú cenu za mier získala trojica bojovníčiek za práva žien: súčasná libérijská prezidentka Ellen Johnson-Sirleaf, liberijská mierová aktivistka Leymah Gbowee a jemenská novinárka a politička Tawakel Karman. Cena im bola udelená za ich nenásilný boj za bezpečnosť a práva žien a tiež za snahu ukončiť násilie v ich krajinách. Mnoho ľudí tieto bojovníčky až doteraz nepoznalo… A tak v tomto článku nájdeme odpoveď na otázku: „Kto je Tawakel Karman?“

Tawakel Karman sa narodila 7.februára 1979 v meste Taiz (na juhozápade Jemenu). Vo svojej rodnej krajine pôsobí ako novinárka, politička najsilnejšej opozičnej strany Al-Islah, a tiež ako aktivistka za ľudské práva. Patrila medzi hlavných iniciátorov požadujúcich slobodu tlače a v parlamente čoraz viac poukazovala na korupciu jemenskej vlády. Zaslúžila sa aj o zrušenie povinného nosenia tradičného nikábu (závoj zakrývajúci celú tvár okrem očí), ktorý bol nahradený pohodlnejšími šatkami. Presadila zákon, podľa ktorého dievčatá nemôžu vstúpiť do manželstva skôr ako pred dovŕšením 17 rokov. Taktiež poukázala na ďalšie problémy, ktoré trápia väčšinu jemenských žien – a to najmä na vysokú podvýživu a negramotnosť. Ďalší výrazný krok prišiel v roku 2005, keď Tawakel spolu s ďalšími žurnalistkami založila ženské hnutie Novinárky bez reťazí, ktoré požadovalo slobodu slova založenú na demokratickým princípoch. V roku 2007 tieto snahy vyvrcholili myšlienkou mobilného spravodajského servisu, prostredníctvom ktorého viedla protesty za slobodu tlače. Tawakel to však nemala vôbec jednoduché a jej demokratické snahy sa vôbec nestretali so súhlasom jemenskej vlády. Počas protestov bola viac krát zatknutá, v roku 2010 sa ju dokonca atentátnička pokúšala dobodať džambíjou (typická jemenská dýka). Rok 2011 so sebou priniesol Arabskú jar, ktorá neobišla ani Jemen. Práve Tawakel Karman sa stala jedným zo symbolov jemenského povstania, za čo si od domácich vyslúžila prezývku Matka revolúcie. Bola jednou z hlavných organizátoriek protestných zhromaždení namierených proti súčasnému prezidentovi Sálihovi a jeho vláde, ktoré pokračujú prakticky dodnes. 7.októbra 2011 bola jej snaha ocenená prestížnou Nobelovou cenou za mier a stala sa tak prvou arabskou ženou, ktorej sa tejto pocty dostalo. Vo veku 32 rokov sa stala vôbec najmladšou držiteľkou tohto významného mierového ocenenia.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.