Syrský seriál, který vzbudil rozruch

Už dlouho se na arabských obrazovkách neobjevil pořad, který by vzbudil tolik pozdvižení, jak se tomu stalo letos. Uznávaný režisér Nadždat Anzúr natočil seriál odlišný od těch, jejichž témata pocházejí z islámské historie, vzniku nezávislosti arabských států v první polovině dvacátého století nebo jsou komediálního rázu. „Ty, jimiž vládnou pravice vaše“, který kritizuje konzervativní islám a syrskou společnost vůbec, otevřel pomyslnou Pandořinu skřínku. Anzúr již v minulosti prokázal dost odvahy, když se nebál zpracovat obtížná sociální témata. Jenže svým posledním počinem posunul hranice své odvahy o něco dál.

Seriál již vzbudil pozornost tím, že byl pojmenován podle citátu z Koránu. Seriál „Ty, jimiž vládnou pravice vaše“ odhaluje příběhy žen, které musejí čelit neuctivému a nemravnému chování mužů, jenž pochází z bohatství, moci nebo extremismu náboženské netolerance. Tvůrčí tým seriálu dále poukazuje na prohlubující se propast mezi chudou a bohatou společenskou vrstvou. Děj seriálu se odehrává v dnešním Damašku, čímž se ještě více dotýká horkých témat současnosti. “Věděli jsme, že to může být citlivé téma, ale přesto jsme chtěli mluvit o ženách na Blízkém východě, o lidech v Sýrii, řekl Anzúr pro deník The National.

Špatná reklama pro islám

Tím, že seriál je vysílán na státní televizi v Sýrii, má podporu státních orgánů, zatímco náboženské organizace jsou proti tomu. Jeden z muslimských kleriků šejch Muhammad Saíd Ramadán al-Bútí poslal varovný dopis televizním stanicím, které seriál vysílají, a žádá je o jeho stažení z obrazovek, protože se jedná o „děsivé neštěstí“. V tomto dopise také seriál obvinil, že se vysmívá Bohu. V rozhovoru pro server Nasím aš-Šám poukázal na velké chyby, kterých se tvůrci seriálu dopustili, protože islám je zde špatně vyložen.

Šejch al-Bútí, uznávaná osobnost mezi muslimy, se staví ale celkově proti sledování seriálů během ramadánu, protože věřící až příliš často sedí před televizními obrazovkami, místo aby brali postní měsíc vážně.

Režisér chtěl dle vlastních slov poukázat na postavení žen v dnešním arabském světě. „Já neříkám, že muslimové obchodují s ženami jako s otroky. Říkám, že my, všichni muži, se chováme k ženám jako by byly otrokyně,“ uvedl Anzúr pro The National.

Mluvit či nemluvit?

Režisér Anzúr neočekával, že seriál vzbudí tolik emocí a hněvu, a to především v některých mešitách, kde se minulý pátek o celém problému diskutovalo. V seriálu se objevuje také postava konzervativního muslima Tawfíka, který poté, co zabije nápadníka své sestry kvůli pošpiněné cti rodiny, se připojí k militantní skupině operující v Iráku. „V naší arabské společnosti jsme trpěli terorismem a teroristy a nemůžeme říct, že v naší společnosti tyto problémy nejsou. My (tvůrci seriálu) nejsme bez chyby, všichni chybujeme. Pracujeme a potřebujeme názor jako je ten al-Bútího. Společně jsme proti terorismu, který se schovává za náboženství,“ řekl syrskému deníku al-Watan herec Mustafá al-Chání, který v seriálu ztvárnil kontroverzního Tawfíka.

Mezi některými diváky převládá názor, že seriál útočí na islám. „Když chtěli natočit takový seriál, který poukazuje na problémy v islámu, proč si vybrali takový název, který je z Koránu?“ ptá se mladý student, který si nepřál být jmenován. I podle něj překročilo kontroverzní dílo povolenou hranici. „Takhle to vypadá, že útlak žen a terorismus jsou pro nás typické, ale to není pravda. Něco takového prezentuje islám ve špatném světle,“ dále kritizuje.

Naopak jiný z televizních diváků přiznal, že o současných problémech by se mělo diskutovat. Takovýto seriál mu na obrazovkách doposud chyběl. „Ano, problémy tu jsou, jenže se o nich nemluví. Ale myslím si, že to jeden seriál nespraví,“ pokrčil rameny.

(Článek je určen pro deník Právo)

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.