Syrské šťastné a veselé jsou bez cukroví

Stejně jako křesťané po celém světě tak i ti syrští se na Vánoce těší. Blikající řetězy na balkónech v křesťanské čtvrti dávají najevo, že jeden z jejich nejkrásnějších svátků se blíží. Jak se ale slaví Vánoce v této zemi na Blízkém východě?

Když začne advent, okna domácností se rozsvítí vánoční dekorací. Také vitríny obchodů se rozzáří, nákupní horečka v nich ale chybí. „Tady v Sýrii, si dárky nedáváme. Je to spíš o atmosféře,“ říká řidič mikrobusu během písničky Jingle bells v podání arabské zpěvačky Fajrúz, kterou vysílá damašské rádio. Místo víkendových nákupů v obchodních domech se vydá jeho rodina do kostela. „Hezky se oblečeme a vyjdeme si. Ne vždy jdeme do kostela všichni, vždyť máme taky práci. Ale aspoň na Štědrý večer se tam sejdeme pohromadě jako celá rodina,“ prozrazuje, jak prožívá vánoční čas.

Kapr nebo řízky?

Na štědrovečerní stůl se nechystá nic speciálního. Žádný kapr, žádné řízky, žádné vánoční cukroví. „Každý si dá to, na co má chuť. Nebo co máma uvaří,“ směje se mladík Michaíl u stánku s vaflemi. Marcel, který je po mámě Slovák, si Vánoce užívá jinak: „My máme večeři dvacátého čtvrtého, a to polévku, rybu, řízek, salát… A taky makovník!“

Syřané slaví vánoční svátek pouze jeden den, a to 25. prosince. I když většina křesťanských rodin se schází večer 24. prosince a společně povečeří, Vánoce si užijí až na 1. svátek vánoční. Na Štěpána pokračuje jejich všední život. „Co se dá dělat, aspoň že máme ten jeden den,“ krčí rameny Marcel.

Do kostela v průvodu

V syrských domácnostech nechybí vánoční stromek. „Každá křesťanská rodina, ať už katolíci, ortodoxní nebo protestanti, všichni mají stromeček,“ rozpovídal se Marcel. A co by to byly Vánoce bez koled! „Fajrúz, asi nejlepší arabská zpěvačka, přezpívala několik západních vánočních písní, takže lidi poslouchají hlavně jí,“ svěřuje se Nuhát, žena majitele internetové kavárny.

Syrské Vánoce jsou tedy hlavně o setkání blízkých, návštěvě kostela a výzdobě. „Naše svátky jsou jednoduché. Máme hezké průvody na ulicích. Mladí hudebníci dlouho trénují pochody a pak během Vánoc vyjdou z náměstí Svatého Tomáše a vedou celý průvod do kostela,“ vzpomněla si Nuhát na další místní tradici. Až se jí zaleskly oči radostí, když si připomněla, jak se ulice zatřesou pod zvukem trupek a bubnů.

Na Vánoce si zvykli už i Muslimové. I když je neslaví, jejich atmosféře se nevyhnou. Vánoce se dostaly i do televize, rádia, novin i časopisů, a tak není možné na křesťanské svátky zapomenout. „Někteří muslimští kamarádi mi zavolají a popřejí mi pěkné svátky. Je to od nich pěkné,“ řekl prodavač Anton. „Společně pak oslavíme příchod Nového roku,“ pokračoval se šibalským mrknutím.

(zkrácena verze článku vyšla v Právu dne 23.12.2010)

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.